Archiwum aktualność

Od:
Do:
Grupa:
Ważne:
Fraza:
2017.09.18 Kultura i Turystyka Ważne!
„Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na niebie – zapomnij o mnie”

Data 17 września 1939 roku zapisała się na kartach historii jako jedna z najboleśniejszych w dziejach narodu polskiego. Msza święta w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku i uroczystość patriotyczna upamiętniająca ofiary tragicznych wydarzeń – tak w powiecie tureckim oddano hołd ofiarom Katynia, Starobielska, Ostaszkowa i innych miejsc zbrodni na naszych rodakach sprzed 78 lat podczas Światowego Dnia Sybiraka. Organizatorami wydarzenia byli Starosta Turecki, Burmistrz Miasta Turku oraz Wójt Gminy Turek     W uroczystościach wzięli udział  przedstawiciele Sybiraków i Rodzin Katyńskich, poseł na sejm RP  Ryszard Bartosik, reprezentanci: władz samorządowych Powiatu Tureckiego, Miasta Turku, Gminy Turek, służb mundurowych, stowarzyszeń, związków, organizacji pozarządowych, społecznych i politycznych, Związku Harcerstwa Polskiego, szkół, pocztów sztandarowych oraz zgromadzeni mieszkańcy gmin naszego powiatu. W imieniu samorządu Powiatu Tureckiego wiązanki kwiatów przed tablicami upamiętniającymi ofiary zbrodni sowieckiej z rejonu Turku złożyli Starosta Turecki Mariusz Seńko, Sekretarz Powiatu Tureckiego Roman Kacprzak, członek zarządu Powiatu Tureckiego Jan Konieczny.     Niezwykle poruszające słowa skierowała do zgromadzonych pani Danuta Chmielewska - przedstawicielka Koła Terenowego Związku Sybiraków, której przyszło zmierzyć się z traumatycznymi wydarzeniami dotyczącymi jej oraz jej rodziny rodziny na „nieludzkiej ziemi”. Głos zabrała także pani Halina Łukaszewska - przedstawicielka Rodzin Katyńskich i tym samym córka zamordowanego w Katyniu turkowianina. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Turku w dowód pamięci i szacunku ofiarom napaści sowietów na Polskę przygotowała montaż poetycki „Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na niebie- zapomnij o mnie”.

2017.09.12 Kultura i Turystyka Ważne!
Sukces reprezentacji Powiatu Tureckiego w wojewódzkim konkursie kulinarnym

  10 września br. Piła stała się niekwestionowanym centrum wyjątkowych smaków, a przede wszystkich dobrej zabawy, za sprawą VII Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej. W samo południe na stadionie w Pile rozpoczęło się wielkie gotowanie. 12 zespołów z całej Wielkopolski w tym również z Powiatu Tureckiego, przygotowywało dania, których smak następnie oceniało jury. Przygotowane potrawy i słodkości były prawdziwą ucztą nie tylko dla żołądków komisji oceniającej, ale także dla oczu, bowiem reprezentanci powiatów zadbali o estetykę podania potraw. Koła gospodyń i organizacje przygotowały pyszny poczęstunek. Był pieczony prosiak, dziczyzna kluski z kapustą, czernina, rogaliki z powidłami śliwkowymi, naleśniki czy ciasteczka z jabłkami. Komisja oceniała, przede wszystkim smak dań, ale także wykorzystanie lokalnych produktów, kreatywność, pomysł, wygląd i zapach. W zmaganiach kulinarnych Powiat Turecki reprezentowały Panie ze Stowarzyszenia „Razem dla dzieci" z gmina Tuliszków - (laureatki I Kulinariów Powiatu Tureckiego, które odbyły się w maju - podczas Majówki Powiatu Tureckiego w ZSR w Kaczkach Średnich). Panie na stoisku Powiatu Tureckiego, na pięknie przystrojonym - w tonacji jesieni stole, prezentowały czerninę oraz pierś z kaczki z pieczonymi ziemniakami i młodą kapustą, natomiast do konkursu na wielkopolską słodkość przygotowały jabłecznik z jabłek z tuliszkowski sadów. Dużą atrakcją na stoisku Powiatu Tureckiego był wyjątkowy pokaz barmański przeprowadzony przez światowej sławy miksologa Karola Rybickiego. Obecni na VII Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej w Pile i kibicujący „wyśmienitej” drużynie Powiatu Tureckiego - Starosta Turecki Mariusz Seńko i Dyrektor Wydz. Rozwoju i Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku Jacek Suszek - nie mieli wątpliwości, że reprezentacja naszego powiatu otrzyma wysokie notowania. Tak też się stało! Reprezentacja Powiatu Tureckiego zajęła II miejsce – gratulujemy sukcesu! Kolejna edycja konkursu kulinarnego, już za rok, odbędzie się u zwycięzców - w Powiecie Średzkim.  

2017.09.08 Kultura i Turystyka Ważne!
Przybyli ułani pod okienko… urzędu

Kiedy w 1939 roku załamała się obrona w zachodniej części Polski, 15. Pułk Ułanów Poznańskich skierowano nad Bzurę. Trasa wiodła m. in. przez powiat turecki. Choć od tamtych wydarzeń minęło już 78 lata, poznańscy Ułani tradycyjnie, wrześniową porą odwiedzili nasze tereny. Oddział konnego Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich zawitał do Turku już po raz dziewiąty. Konny korowód dostojnie podążał przez miasto, zatrzymując się przy turkowskim magistracie, gdzie został powitany przez Wicestarostę Dariusza Kałużnego oraz Wiceburmistrza Miasta Turku Jerzego Kurzawę. Ułani spotkają się także z młodymi mieszkańcami naszego powiatu, by przybliżyć im żołnierskie historie.

2017.09.07 Kultura i Turystyka Ważne!
Środowiskowy Dom Samopomocy w Żeronicach ma już 10 lat

Działalność  Środowiskowego Domu  Samopomocy  w Żeronicach od 10 lat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych i potrzebujących. Dla podopiecznych to miejsce jest prawdziwym domem, przestrzenią, w której czują się potrzebni i doceniani. Wspólne zajęcia dają im poczucie bezpieczeństwa i dodają pewności siebie,  przede wszystkim uczą zaufania wobec siebie, a także radzenia sobie z różnego rodzaju trudnościami. Pracownicy ŚDS w Żeronicach od lat służą budowaniu sieci oparcia społecznego i przygotowują do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku tych, którym niełatwo jest przezwyciężać trudy losu. Ich pracę można nazywać codzienną misją dla dobra innych, a 7.09. br. obchodzili jubileusz 10 – lecia swojej działalności w dobrskim Centrum Kultury. Zaproszony na tę uroczystość Starosta Turecki Mariusz Seńko wraz z Radną Powiatu Tureckiego Barbarą Zielińską oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Tureckiego Tadeuszem Geblerem dziękowali kierownictwu i wszystkim pracownikom  Środowiskowego Domu Samopomocy w Żeronicach za zaangażowanie i wieloletni trud w kreowaniu jak najlepszej jakości życia osób potrzebujących. Podkreślał także ich wkład w rozwiązywanie i łagodzenie problemów społecznych. Jubileuszowa uroczystość została uświetniona występem artystycznym uczestników ŚDS.

2017.09.06 Kultura i Turystyka Ważne!
Z wdzięczności do Seniorów

W wielopokoleniowych rodzinach seniorzy służą pomocą, są skarbnicą wiedzy na temat przodków, a swoim doświadczeniem dzielą się z dziećmi, wnukami i prawnukami. Często przejmują rolę organizatorów rodzinnych spotkań przy wspólnym stole, podtrzymują płomień domowego ogniska i dają poczucie bezpieczeństwa. Seniorzy z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Turku cieszą się życiem, pielęgnują tradycyjne zwyczaje, a 6 września br., pod przewodnictwem Pani Prezes PZERiI Haliny Zasiadczyk - obchodzili swoje święto w klubie „Barbórka”. Dzień Seniora jest symbolem pamięci i wdzięczności kierowanej do osób, które znają smak trudów życia, poznali czasy bojaźni o siebie i najbliższych. Zgromadzeni pamiętali, by tego dnia uczcić minutą ciszy zmarłych członków zarządu Jadwigę Walewską oraz Bernadetę Szulc. Wyrazy szacunku oraz życzenia zdrowia, optymizmu, radości w gronie najbliższych i wszelkiej pomyślności na dalsze lata, skierował pod adresem seniorów - zaproszony na tę uroczystość - Starosta Turecki Mariusz Seńko. Podczas uroczystości goście mieli okazję miło spędzić czas słuchając koncertu grup wokalnych - „Turkowianie” z Turku oraz „Zgoda” ze Smulska.

2017.09.01 Kultura i Turystyka Ważne!
Nigdy więcej wojny!

Że było ciężko?Przecież wiadomoŻe było piekłoŻe krew się lałaLała wiadramiŻe ludzkie życieZdeptano, zmiętoŻe nienawiścią osiągasz dnoŻe ludzie ludziom zgotowali ten los "Piosenka o Wojtku" 1 września 1939r. to jedna z najważniejszych i zarazem najtragiczniejszych dat w polskiej historii. Wybuch wojny spowodował, że na całym świecie zginęło ok. 60 milionów ludzi. Rokrocznie w całym kraju upamiętnia się te wydarzenia. Przed pomnikiem o wymownej nazwie "Nigdy więcej wojny" w 78. rocznicę wybuch II wojny światowej - od  oddania hołdu bohaterom tragicznych wydarzeń, przy dźwiękach syren rozpoczęto uroczystość patriotyczną w powiecie tureckim. Organizatorami wydarzenia byli Starosta Turecki, Burmistrz Miasta Turku oraz Wójt Gminy Turek. Uroczystość została poprzedzona mszą świętą w intencji poległych. Kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Tureckiego, Miasta Turku, Gminy Turek, stowarzyszeń, związków, organizacji pozarządowych, szkół oraz zgromadzeni mieszkańcy gmin naszego powiatu  oddali cześć bohaterom września 1939r.   Z kolei w dowód pamięci i szacunku młodzi, utalentowani ludzie zaprezentowali zgromadzonym wzruszający montaż słowno – muzyczny podczas, którego wyraźnie zaakcentowali przesłanie dzisiejszego wydarzenia - „Nigdy więcej wojny”.

2017.08.28 Kultura i Turystyka Ważne!
Sukces delegacji z powiatu tureckiego w Gnieźnie!

Nieprzypadkowo dożynki wielkopolskie odbywają się właśnie w Gnieźnie, w samym  sercu województwa. Jest to miejsce ważne z punktu widzenia historii. Tu przecież odbył się doniosły Zjazd Gnieźnieński. To w gnieźnieńskiej Katedrze złożone zostały szczątki św. Wojciecha – patrona naszej ojczyzny, a Wzgórze Lecha było świadkiem koronacji pierwszych królów Polski. Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia, rolnicy z powiatu tureckiego podziękowali za plony podczas Wojewódzko – Archidiecezjalnych Dożynek w Gnieźnie. Pierwszym punktem regionalnego święta plonów było otwarcie wystawy rolniczej z udziałem Marszałka Marka Woźniaka i Wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego. Następnie dziękczynną mszę świętą celebrował Prymas Polski, który poświęcił chleb i dożynkowe wieńce. Członkinie brudzewskiego zespołu „Razem” (Urszula Banasiak, Anna Rosiak, Teresa Grzelka, Halina Pietruszka) przykuła uwagę zgromadzonych tradycyjnym wieńcem wyplecionym ze zbóż, ziół, jarzębiny i kwiatów z przydomowego ogródka. Dla reprezentantów powiatu tureckiego niezmiernie pomyślny okazał się finał XVII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów w województwie wielkopolskim” pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Chleb wiejski żytni wypieczony przez Pana Szczepana Banasiaka został najwyżej oceniony przez kapitułę konkursową. Natomiast Pani Anna Rosiak zdobyła wyróżnienie za likier wiśniowy. Nagrodzono także właścicielkę Zakładu Mięsnego z Boleszczyna – p. Agatę Niespodziańską za jedną z najsmaczniejszych kiełbas regionalnych. Nie tylko kulinariami i wieńcami dożynkowymi Powiat Turecki pochwalił się w Gnieźnie.  Mieszkańcy wsi Potworów i Marcinów  witali gości dożynkowych z całej Wielkopolski  w tradycyjnych strojach żniwiarskich, prezentowali także dawne narzędzia rolnicze podczas wystawy „Wielkopolska wieś – tradycja i nowoczesność”.   

2017.08.21 Kultura i Turystyka Ważne!
Święto plonów w gminie Tuliszków

Tradycyjnie wypiekany chleb, pachnące ciasto drożdżowe, okazałe wieńce, a nawet podniebny lot balonem – to wszystko i wiele więcej mieli okazję podziwiać mieszkańcy powiatu tureckiego podczas Dożynek Gminno – Parafialnych w Ogorzelczynie 19 sierpnia br.   Zgromadzeni dziękowali za tegoroczne zbiory z nadzieją na pomyślność i urodzaj w przyszłych latach podczas mszy świętej polowej. Starościną dożynek w tym roku została p. Ewa Pakuła, natomiast starostą - p. Marek Kościelniak. Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Grzegorz Ciesielski pamiętał o tym, aby podczas święta plonów królowały tradycyjne obrzędy aczkolwiek nie zabrakło także powiewu nowoczesności, choćby za sprawą lotu balonem, który był nie lada atrakcją dla uczestników. Słowa uznania dla trudu rolników z gminy Tuliszków, którzy swą  pracą pokazują, jak ważne jest pielęgnowanie darów natury wyraził Starosta Turecki Mariusz Seńko, który razem z Radną Powiatu Tureckiego Anetą Seńko uczestniczył w tegorocznym święcie plonów w Ogorzelczynie. Uroczystości dożynkowe zdobiły wieńce utworzone przez delegacje z miejscowości Grzymiszew, Kiszewy, Ogorzelczyn, Piętno, Ruda, Smaszew, Tarnowa, Wróblina oraz Wymysłów.Komisja uznała,że podczas powiatowych dożynek w Kolnicy, które odbędą się 3 września br., gminę Tuliszków będzie reprezentował wieniec mieszkańców Ogorzelczyna. Organizatorzy zadbali o to, żeby święto plonów było okazją do miłego spędzenia sobotniego popołudnia. Zgromadzeni podziwiali pokaz strzyżenia owiec, oceniali także smak chleba i tradycyjnego ciasta drożdżowego. Warto dodać, że ten dzień był szczególnie ważny dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ogorzelczynie bowiem dokonano poświęcenia zakupionego wozu strażackiego. Dożynki w Ogorzelczynie uświetniły występy artystyczne zespołów: „Wrzos”, „Wrzosik” z Grzymiszewa, „Jesień” z Tuliszkowa oraz Enjoy.

2017.08.16 Kultura i Turystyka Ważne!
Zapisane na kartach historii...

Święto Wojska Polskiego przypomina o cenie wolności i o znaczeniu armii dla istnienia państwa. Uświadamia także o istocie wymagającej służby żołnierskiej: stałej gotowości do poświęcenia i wypełnienia misji obrony Ojczyzny. Uroczystość Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920r., zwanej „Cudem nad Wisłą”. W Powiecie Tureckim ze szczególną troską dba się o kultywowanie tradycji i poszanowanie dla pamięci historii. Organizatorami obchodów święta byli Starosta Turecki, Burmistrz Miasta Turku oraz Wójt Gminy Turek. Uroczystość rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą poległych w 1920 roku na frontonie Muzeum Miasta Turku. Zgromadzeni wzięli także udział we mszy św. w intencji ojczyzny w Kościele pw. NSPJ w Turku. Przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, ugrupowań politycznych, Rady Powiatu Tureckiego, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, szkół oraz zgromadzeni mieszkańcy gmin naszego powiatu  oddali cześć poległym za ojczyznę przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w parku im. Żerminy Składkowskiej. W imieniu samorządu Powiatu Tureckiego kwiaty złożył Starosta Turecki Mariusz Seńko w asyście radnych: p. Zofii Gruszczyńskiej i p. Barbary Zielińskiej. Święto Wojska Polskiego to podniosłe wydarzenie pozwalające docenić tych, których historie pozostaną na kartach pamięci narodu. Major Sylwin Donard w imieniu Wojskowej Komisji Uzupełnień w Koninie uhonorował pamiątkową odznaką za szczególne zasługi w krzewieniu patriotyzmu przedstawicielkę Koła Terenowego Związku Sybiraków, panią Danutę Chmielewską.  

2017.08.31 Kultura i Turystyka
„Nic dwa razy się nie zdarzy” - wycieczka do Trójmiasta i okolic

 W ubiegłym tygodniu Stowarzyszenie „Koniczynka” z Władysławowa  w ramach projektu „Nic dwa razy się nie zdarzy” zorganizowało dla osób niepełnosprawnych z gminy Władysławów trzydniową wycieczkę do Trójmiasta i Szwajcarii Kaszubskiej oraz na Hel, w dniach 24-26 sierpnia. Przedsięwzięcie  zostało w znacznej części sfinansowana przez Wojewodę Wielkopolskiego w ramach programu w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Dzięki tej pomocy program wycieczki obfitował w przeróżne atrakcje. Oprócz zwiedzania zabytków, miejsc pamięci, takich jak Westerplatte czy Muzeum Obrony Wybrzeża, a także podziwiania pereł architektury gdańskiej, uczestnicy wycieczki mieli również okazję wysłuchać koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej. Ponadto przyjrzeli się karmieniu fok w helskim fokarium, popłynęli w krótki rejs po morzu statkiem Drakkar oraz spędzi czas na pokładzie legendarnego, polskiego żaglowca „Dar Pomorza”. Ciekawym doświadczeniem była też wizyta w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Obiektem wartym uwagi był także dom do góry nogami, a najdłuższa deska świata - wpisana do księgi rekordów Guinnessa robiła wrażenie. Niezwykłe miejsca sprawiły, że uczestnicy wycieczki mogli poczuć prawdziwego ducha Kaszub, poznać historię tego regionu, jego kulturę, bogaty folklor oraz nabyć lokalne produkty.          Mieszkańcy powiatu tureckiego z gminy Władysławów zapewniali, że pobyt na Kaszubach na długo pozostanie w ich pamięci, nie tylko z powodu piękna tego regionu. Wydarzenie było także wspaniałą okazją do wspólnego przebywania, otwarcia się na ludzi, zawierania nowych znajomości.  Niezapomniane chwile radości, beztroska i możliwość oderwania się od spraw codziennych potwierdziły, że podróże są ważnym elementem życia każdego człowieka.  

  • «
  • 1 (current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • »