Archiwum aktualność

Od:
Do:
Grupa:
Ważne:
Fraza:
2019.09.02 Kultura i Turystyka Ważne!
Turek Pamięta !

1-go września odbyły się uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele NSPJ w Turku z udziałem pocztów sztandarowych, organizatorów ze strony Powiatu Tureckiego, Miasta Turek i Gminy Turek. Dalsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem  „Nigdy więcej wojny”. Uczestnicy wysłuchali tematycznego przedstawienia artystycznego, oraz wspomnień kombatanta i emerytowanego nauczyciela historii Czesława Kuliga. Na koniec delegacje złożyly kwiaty pod pomnikiem. GALERIA LINK: https://www.facebook.com/powiatturekpl/photos/pcb.1615592018577514/1615592445244138/?type=3&theater  

2019.08.27 Kultura i Turystyka Ważne!
ODDAJMY CZEŚĆ BOHATEROM II WOJNY ŚWIATOWEJ

W niedzielę 1-go września przypada 80. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Organizatorzy uroczystości patriotycznej Starosta Turecki Dariusz Kałużny, Burmistrz Miasta Turek Romuald Antosik i Wójt Gminy Turek Karol Mikołajczyk zapraszają do udziału tego dnia o godz. 10.00 w Mszy św. w intencji poległych w obronie Ojczyzny w Kościele pw. NSPJ w Turku oraz OD GODZ. 11.15 w uroczystości przed pomnikiem NIGDY WIĘCEJ WOJNY w Turku.

2019.08.20 Kultura i Turystyka Ważne!
100-lecie OSP Piekary

W czwartek 15 sierpnia druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Piekar świętowali 100-lecie założenia. Przy tej okazji nadano sztandar, a jednostkę włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Odsłonięto także tablicę pamiątkową. W uroczystości wzięli udział Poseł Ryszard Bartosik, Starosta Turecki Dariusz Kałużny oraz Radni Rady Powiatu Tureckiego oraz Burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler. Historię OSP przedstawił naczelnik Cezary Madaj. Jednostka powstała w 1919 roku i jest związana ze Skęczniewem. Remiza została wybudowana w 1966r.    

2019.08.13 Kultura i Turystyka Ważne!
Zaproszenie na Powiatowo - Gminno - Prafialne Dożynki 2019

Wczoraj, tj 12-go sierpnia Starosta Turecki Dariusz Kałużny i Burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler wręczyli oficjalne zaproszenie Starostom Dożynek. Powiatowo - Gminno - Parafialne święto plonów odbędzie się w Dobrej 1-go września. Zaproszenie przyjęli Państwo Agnieszka i Tomasz Malinowscy, którzy prowadzą gospodarstwo w Rzymsku BG. Oboje  od najmłodszych lat związani są z rolnictwem. Najpierw doświadczenie i wiedzę zdobywali pracując w gospodarstwach swoich rodziców, a od 2004r. pracują już wspólnie na własnej ziemi. Pani Agnieszka jest absolwentką Liceum Zawodowego w Kaczkach Średnich a Pan Tomasz ukończył Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Liskowie. Mają dwóch synów 20-letniego Bartka i 16-letniego Kacpra, którzy również idą w ślady rodziców. Bartek ukończył Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich i obecnie pomaga rodzicom w gospodarstwie, natomiast młodszy syn rozpoczyna naukę w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie w zawodzie Technik Weterynarii. Gospodarstwo Państwa Malinowskich ma powierzchnię ok. 45 hektarów ziemi i 35 ha dzierżawy. Specjalizuje się głównie w hodowli bydła i opasów. Obecnie  w hodowli mają 60 szt. bydła mlecznego, 40 szt. opasów i 40 szt. jałowizny. Odstawiają ok. 400 tysięcy litrów mleka rocznie. Państwo Malinowscy sukcesywnie rozwijają i unowocześniają swoje gospodarstwo, dbając o wysoki poziom mechanizacji, wyposażenie w nowoczesne maszyny do uprawy i zbioru plonów. Współpracują aktywnie z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego.    

2019.07.31 Kultura i Turystyka Ważne!
Wyjątkowe spotkania w DPS w Skęczniewie

We wtorek 23 lipca 2019 r. Dom Pomocy Społecznej w Skęczniewie miał przyjemność gościć artystów ze Stowarzyszenia Wspierania Sztuki, Edukacji i Terapii ArteFakt. Odbył się wyjątkowy koncert oraz wystawa Piotra Paraniaka pt."Okno na świat". Zespół Brygada Tango w składzie Radosław Elis, Michał Gajda, Jan Zeyland, Piotr Max Wiśniewski, Mirosław Kamiński przedstawił utwory patriotyczne - Niepodległa 2019. Gośćmi DPS-u był również zespół Alebabki ze Skęczniewa. Koncerty zespołów umiliły pochmurny dzień mieszkańcom DPS w Skęczniewie.

2019.07.16 Kultura i Turystyka
Bezpieczne wakacje z Ciocią Jadzią

Przed wyjazdem na wakacje w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku odbyły sie zajęcia literacko-plastyczne na podstawie książki Elizy Piotrowskiej "Ciocia Jadzia". Rozmowa z dziećmi o zachowaniu bezpieczeństwa w zabawie nad wodą , o zakazie wchodzenia do wody bez obecności osób dorosłych  wywołała zainteresowanie i skupienie. Koło ratunkowe zostało oklejone kolorowymi paskami papieru z rysunkami wymarzonych własnych kół z numerem alarmowym 112. Oczywiście koło ratunkowe dzieci zabrały do swojego przedszkola Nr 6 w Turku.

2019.07.01 Kultura i Turystyka
Gospodarstwa docenione w Kościelcu za wysokie standardy bezpieczeństwa

W niedzielę 30 -go czerwca podczas 41 Targów Rolniczych Kościelec 2019 miało miejsce podsumowanie i ogłoszenie wyników XVII edycji etapu regionalnego Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Najbezpieczniejsze gospodarstwo w Wielkopolsce Wschodniej prowadzą Elżbieta i Józef Kurzawa z Wichertowa w gminie Przykona. Na pytanie jaka jest recepta aby spełnić wysokie standardy odpowiadają : „Ciężka praca”. Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnicwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Kryteria brane pod uwagę w ocenie konkursowej można przeczytać w regulaminie: https://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/obrazki/BGR_2019/Regulamin_XVII_Konkursu_BGR_2019_d.pdf Zwycięzcom nagrody wręczali m.in. przedstawiciele naszego powiatu: Starosta Turecki Dariusz Kałużny, kierownik KRUS w Turku Krzysztof Buchelt i wójt Gminy Malanów Ireneusz Augustyniak. Dwa gospodarstwa z terenu naszego powiatu otrzymały również wyróżnienia, które przypadły: Małgorzacie i Dariuszowi Siemiątkowskim ze Skarżyna-Kolonia w gminie Malanów oraz Agnieszce i Mariuszowi Witkowskim z Potworowa w gminie Dobra. Na uroczystości obecni byli również Zastępca Wójta Gminy Przykona Roman Marciniak i Zastępca Burmistrza Dobrej Przemysław Tomczak. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesu na szczeblu wojewódzkim i centralnym. FOTORELACJA: https://www.facebook.com/powiatturekpl/

2019.06.28 Kultura i Turystyka
Noc Kupały w Skęczniewie - Najlepsze miejsce na integrację domów pomocy

Spotkania integracyjne w Domu Pomocy Społecznej w Skęczniewie to juz tradycja. W czwratek 27-go czerwca przez cały dzień trwało kolejne już spotkanie o nazwie "Noc Kupały", na którą przybyli dyrektorzy, opiekunowie i mieszkańcy wielu placówek opiekuńczych z całego regionu. Inicjatywę tradycyjnie wsparli przedstawiciele samorządów, placówek oraz instytucji z terenu powiatu tureckiego. W tym roku w spotkaniu wzięli udział m.in. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Edyta Michalak, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Beata Bartczak, Burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler,  Naczelnik Wydziału Edukacji Sławomir Kosobudzki, Kierownik Srodowiskowego Domu Pomocy w Turku i radny Andrzej Fryt, Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Andrzej Paruszewski, prezesa Banku Spóldzielczego z Malanowa i wiele innych zaangażowanych w pomoc dla DPS i na rzecz rozwoju lokalnej wpólnoty osób.  -To miejsce, gdzie lubicie przyjeżdżać. Na zaproszenie odpowiedziało nam 22 instytucje, jednostki- zarówno domy pomocy społecznej, jak i środowiskowe domy samopomocy. Myślę, że świadczy to o tym, że jednak miejsce w Skęczniewie jest wyjątkowe, magiczne. Kolejny rok pokazujecie to w tak szerokim wymiarze odpowiadając na nasze zaproszenie – mówiła dyrektor DPS w Skęczniewie Sylwia Kamińska – Tereszkiewicz. Do Skęczniewa przybyli goście m.in. ze Skrzynna (woj. Łódzkie), Baszkowa, Kalisza, Konina, Koła, Zagórowa, Skubarczewa, Wrześni, Przetówka, Kobylej Góry, Ostrzeszowa, Strzałkowa, Zimnowody, Marszałkowa, Ślesina, Pęczniewa, Żeronic, Czechowa, Liskowa. Przy okazji podsumowano projekt Z kulturą za pan brat” - inicjatywa podczas której udało się przeprowadzić szereg warsztatów plastycznych, artystycznych, muzycznych czy warsztaty kulinarne pełne niespodzianek. W ramach właśnie tego projektu wydany został tomik poezji jednego z mieszkańców Aleksandra Obary. W ramach podziękowania za udział w Nocy Kupały uczestnicy otrzymali właśnie tomik pana Aleksandra. Dyrektor DPS przypomniała również o wielkim sukcesie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, którzy już niebawem wezmą udział w Turnieju Międzynarodowej Ligi Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Seni Cup. Dla uczestników spotkania wystapiły dzieci ze szkoły Podstawowej w Piekarach oraz zespół Allebabki. Piknikowa atmosfera towarzyszyła wszystkim do wieczora, a kulminacją imprezy, podobnie jak w poprzednich latach, było przygotowane ognisko z kiełbaskami.  

2019.06.13 Kultura i Turystyka
100 lat od powstania Policji Państwowej

W środe 12-go czerwca z okazji 100-lecia powstania Policji Państwowej uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych ZSR CKP w Kaczkach Średnich przygotowali wyjatkowy apel. W uroczystości udział wzięli: Komendat KPP, Michał Grzelak, Zastępca Burmistrza Miasta Turku ds. społecznych, Jerzy Kurzawa, Naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Tureckiego, Sławomir Kosobudzki, Powiatowy Inspektor Weterynarii w Turku, Barbara Skorupska Woźniak, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Beata Bartczak, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku, Alfred Rajczyk, Major Sylwin Donart z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koninie, Młodszy Brygadier Krzysztof Kubiak z Państwowej Straży Pożarnej w Turku.    

2019.06.03 Kultura i Turystyka
Spotkanie autorskie w DPS Skęczniew

    „W tajemnicy każdego człowieka istnieje wewnętrzny krajobraz: z nietykalnymi równinami z wąwozami milczenia, z niedostępnymi górami, z ukrytymi ogrodami”. Sentencja zamieszczona na głównej stronie Domu Pomocy Społecznej w Skęczniewie w zupełności oddaje klimat jaki daje się zauważyć w tej placówce. Różnorodność prowadzonych i inspirowanych przez zespół terapeutów zajęć ma na celu włączenie mieszkańców Domu w normalny rytm życia. Każdy mieszkaniec ma możliwość wyboru takiej formy terapii, która jest dla niego najciekawsza i w której będzie mógł realizować swoje zainteresowania i uzdolnienia korzystając m.in. z zajęć plastycznych, muzykoterapii, terapii kulinarnej, biblioterapii czy zajęć ogrodniczych i stolarskich. Niezwykła chwila związana z rozwijaniem artystycznych talentów mieszkańców DPS- u miała miejsce w ostatni piątek 31 maja br. i przypadła w udziale jednemu z mieszkańców - Panu Aleksandrowi Obarze podczas prezentacji jego twórczości poetyckiej. Autor podczas spotkania, którego uczestnikami byli: Starosta Tureckie Dariusz Kałużny, z-ca Burmistrza Dobrej Przemysław Tomczak, Dyrektor MOPS w Turku Pani Małgorzata Modrzejewska, Kierownik MGOPS w Dobrej Pani Elżbieta Pawłowska, przedstawiciel PCPR w Turku Pani Iwona Itczak,Prezes Stowarzyszenia DPS „Razem” Pan Kazimierz Jasiński, mieszkańcy i pracownicy DPS-u, miał przyjemność zaprezentować tomik swoich wierszy. Po odczycie kilku utworów autor przekazał zebranym swój zbiór wierszy pt. "Wiersze dla każdego...", który został wydany z pozyskanych środków finansowych przez Stowarzyszenie Domu Pomocy Społecznej "Razem" w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” projekt pn. „Z kulturą za pan brat”.   W ramach projektu zaplanowanych jest jeszcze 6 spotkań ( warsztatów ) oprawionych muzyką i poczęstunkiem oraz spotkanie integracyjne „Noc Kupały” Prowadzący warsztaty to specjaliści zatrudnieni w DPS, członkowie stowarzyszenia oraz partnerzy. Ponadto w ramach warsztatów plastycznych będą wykonywane prace różnymi technikami, a na warsztatach muzycznych prowadzonych wspólnie z Zespołem Allebabki ze Skęczniewa będą zajęcia z nauką śpiewania pieśni ludowych oraz kulinarne z nauką kultywowania tradycji hołdowania pożywienia oraz zasad Savoir-vivre.