Archiwum aktualność

Od:
Do:
Grupa:
Ważne:
Fraza:
2023.12.07 Kultura i Turystyka Ważne!
Wręczenie nagród laureatom konkursu pn. „Kartka Bożonarodzeniowa – VII edycja”

Dziś w Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Turku odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu pn. „Kartka Bożonarodzeniowa – VII edycja”. W spotkaniu uczestniczyli: Dariusz Kałużny – Starosta Turecki, Edyta Michalak – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Turku oraz laureaci konkursu Kacper Tomczyk, Kinga Zagłoba oraz Aleksandra Mrugas, a także ich opiekunowie. Spotkanie upłynęło w mikołajkowej atmosferze. Starosta pogratulował laureatom konkursu, wręczył nagrody i życzył dalszych sukcesów.   Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie.

2023.12.04 Kultura i Turystyka Ważne!
Życzenia dla Górników

  Z okazji Górniczego Święta „Barbórki”Samorząd Powiatu Tureckiego przekazuje Braci Górniczej i Ich Rodzinomwyrazy najwyższego uznania i szacunku,jak również życzenia zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym.

2023.11.30 Kultura i Turystyka Ważne!
Stowarzyszenie "Przystań" nagrodzone Diamentem Powiatu Tureckiego

W gościnnych progach Stowarzyszenia "Przystań" po raz kolejny już pojawili się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Turku. Muzyczna uczta przy wypełnionej po brzegi sali stała się doskonałą okazją do tego, aby „Przystań” wyróżnić Diamentem Powiatu Tureckiego.   Wieczór był podwójnie wyjątkowy. Z jednej strony bowiem przygotowano koncert w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej, a z drugiej - specjalne wyróżnienie dla gospodarzy koncertu - Stowarzyszenia Przystań.   Starosta Turecki Dariusz Kałużny wspólnie z Naczelnikiem Wydziału Edukacji Błażejem Maletą wręczyli Marii Kur-Sulkowskiej oraz Jackowi Sulkowskiemu Diament Powiatu Tureckiego w kategorii kultura i sztuka.   Nagrodę przyznano za dwudziestoletni wkład w rozwój kultury, wspieranie twórczości artystycznej i działania w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego, a także wspierania wartości patriotycznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców powiatu tureckiego.   - Dziękuję za to, co robicie przez 20 lat i dziękuję za to, co będziecie robić przez co najmniej kolejne 20 lat - mówił Starosta wręczając nagrodę.   - Po to "Przystań" powstała, żeby takie diamenty szlifować. Obiecujemy, że będziemy dalej te najmniejsze diamenty szlifować, bo od nich wszystko się zaczyna. Chcę zaznaczyć, że to właśnie z ul. Kaliskiej od Powiatu Tureckiego otrzymaliśmy życzenia z okazji 20-lecia naszej działalności - mówił Jacek Sulkowski.

2023.11.28 Kultura i Turystyka Ważne!
Festiwal Talentów rytmach reggae

Dnia 23 listopada 2023 roku scena turkowskiego kina przeniosła nas na słoneczną plażę Jamajki. Był to dzień wyjątkowy, ponieważ po raz piętnasty odbył się Międzyośrodkowy Festiwal Talentów zorganizowany przez Zespół Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Turku. Na dużym, kinowym ekranie widzowie obejrzeli prezentację multimedialną, która przypomniała minione edycje festiwalu. W Festiwalu Talentów uczestniczyły zaprzyjaźnione Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze z: Konina, Koła, Słupcy, Rychwała oraz podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej Sintur.   Talenty młodych ludzi podziwiał Starosta Turecki Dariusz Kałużny, który razem z Dyrektorem ZPEW w Turku Sławomirem Kosobudzkim nagrodził uczestników wydarzenia.   Młodzież prezentowała swoje talenty, śpiewając i tańcząc w rytmach muzyki reggae. Wśród wykonywanych utworów znalazły się kultowe hity: „Sunshine Reggae”, „Policeman”, „Każdego dnia”, „Don’t Worry”, „Be Happy”, „Dni, których nie znamy”.   W przerwach między występami publiczność miała okazję zobaczyć wywiad z Bobem Marleyem, poznać sposoby zaplatania dredów, wystukiwać rytmy na bębenku Djembe.   Na zakończenie festiwalu widownia zatańczyła do utworu „Reggae Night”. Sponsorem nagród dla uczestników festiwalu było Stowarzyszenie Przyjaźni Dzieciom, działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turku, które pozyskało fundusze na ten cel z otwartego konkursu na realizację zadań publicznych Powiatu Tureckiego.

2023.11.21 Kultura i Turystyka Ważne!
Dzień Pracownika Socjalnego 2023

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, w imieniu Samorządu Powiatu Tureckiego, składamy wszystkim Państwu podziękowania za trud i zaangażowanie w pracy na rzecz mieszkańców Powiatu Tureckiego. Wasze poświęcenie na rzecz osób dotkniętych przez los zasługuje na szczególne uznanie i szacunek. Życzymy, aby wysiłek związany z wykonywaną pracą był źródłem satysfakcji, a trudna misją, którą Państwo sprawujecie cieszyła się poważaniem oraz zaufaniem społecznym.   Starosta Turecki  Dariusz Kałużny   Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Piotr Szewczyński

2023.11.13 Kultura i Turystyka Ważne!
105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tu w kraju i zagranicą. Tego dnia właśnie czcimy bohaterstwo naszych przodków dzięki którym mamy wolną, niepodległą Polskę. To właśnie dzięki naszym przodkom, po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapę Europy.   W Powiecie Tureckim najważniejsze narodowe święto Polaków uczczono od złożenia kwiatów pod tablicą na budynku poczty na ul. Kaliskiej w Turku, upamiętniającą miejsce śmierci Stanisława Kączkowskiego, który 11 listopada 1918 r. zginął z rąk Niemców podczas próby rozbrajania ich przez młodzież gimnazjalną. Poległym na wszystkich frontach w walkach o niepodległość Polski oddano także cześć podczas mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.   Po wspólnej modlitwie, licznie przybyli przedstawiciele wojska, policji i straży, urzędów, instytucji, zakładów pracy, partii politycznych i szkół oraz mieszkańców naszego powiatu uczestniczyli w przemarszu do Parku im. Konstytucji 3 Maja. Punktualnie o godzinie 11.11 spod I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Turku wystartował 34. Bieg Niepodległości.   Przed pomnikiem Orła Białego odbyła się druga część uroczystości - manifestacja patriotyczna z okolicznościowym wystąpieniem Ministra Ryszarda Bartosika, wzruszającym montażem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów I LO oraz złożeniem kwiatów. Wyjątkowym punktem uroczystości było wspólne odśpiewanie Hymnu Polski w ramach ogólnopolskiej akcji Niepodległa do hymnu.   Ponadto organizatorzy wydarzenia wręczyli gratulacje związane z awansami wojskowymi - żołnierzom 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pochodzącym z Powiatu Tureckiego. Na zakończenie uroczystości jako symbol oddania honoru wszystkim bohaterom walczącym o niepodległość Polski złożono kwiaty przed pomnikiem Orła Białego.   Samorząd Powiatu Tureckiego w uroczystościach patriotycznych reprezentowali Starosta Turecki Dariusz Kałużny, Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Piotr Szewczyński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Jan Smak oraz Radni Rady Powiatu Tureckiego.   Uczczenie Narodowego Święta Niepodległości - to podniosły moment dla każdego Polaka. Organizatorzy wydarzenia - Starosta Turecki oraz Wójt Gminy Turek dziękują mieszkańcom Powiatu Tureckiego, Miasta Turek oraz Gminy Turek za uczestnictwo w uroczystościach oraz wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości.

2023.10.19 Kultura i Turystyka Ważne!
Konkurs Fotograficzny pn. „Zbiorniki wodne powiatu tureckiego w jesiennym obiektywie”

Starosta Turecki przy współpracy Referatu Ochrony Środowiska zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pn. „Zbiorniki wodne powiatu tureckiego w jesiennym obiektywie”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas VI-VIII z terenu powiatu tureckiego, którzy wykonają fotografię wybranego zbiornika wodnego zlokalizowanego w naszym powiecie z uwzględnieniem walorów jesiennej fauny i flory. Termin składania prac konkursowych: 20.11.2023 r. Dla zwycięzców organizator ufundował atrakcyjne nagrody.Nagroda główna: ROWER. Organizatorzy: Starosta Turecki Referat Ochrony Środowiska Więcej imformacji w załaczonym regulaminie.

2023.10.13 Kultura i Turystyka Ważne!
Dzień Edukacji Narodowej 2023

Dzień Edukacji Narodowej to szczególna okazja, by podziękować wszystkim pracownikom oświaty za ich trudną i odpowiedzialną pracę, za codzienny wysiłek wkładany w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia. W piątek, 13 października podczas powiatowych uroczystości Starosta Turecki Dariusz Kałużny uhonorował tych, którzy zasługują na uznanie dzięki swojej aktywności i zaangażowaniu w pracę na rzecz szkoły oraz kształcenia młodego pokolenia Polaków.   Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzenia złożono wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Turecki, a także tym, którzy pracują w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Turku nauczycielom i pracownikom szkół niepublicznych. Dyrektorzy poszczególnych jednostek otrzymali także stosowne listy gratulacyjne. Okolicznościowe adresy trafiły także na ręce przedstawicieli związków zawodowych. Najlepsze życzenia w imieniu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty nauczycielom szkół Powiatu Tureckiego przekazała Zastępca Dyrektora Delegatury w Koninie Kuratorium Oświaty w Poznaniu Justyna Wawrzyniak.   Tradycją spotkań z okazji Dnia Edukacji Narodowej jest wręczenie Nagród Starosty Tureckiego za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz wzorową realizację zadań statutowych. Razem ze Starostą nagrody pedagogom wręczali Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Piotr Szewczyński, Wicestarosta Władysław Karski oraz Przewodnicząca Komisji Edukacji Magdalena Wysocka. Uroczystość poprowadził Naczelnik Wydziału EdukacjiBłażej Maleta.    NAGRODA STAROSTY TURECKIEGO I STOPNIA: Danuta Szczepanik Elżbieta Karwacka Barbara Piąstka-Dopieralska Aneta Kurzawa Sławomir Kosobudzki   NAGRODA STAROSTY TURECKIEGO II STOPNIA: Andrzej Tutaj (wicedyrektor ZST) Marta Mielcarska (n-l ZST) Magdalena Gonczarewicz (n-l ZST) Paweł Piętka (n-l ZST) Grzegorz Grzelak (n-l ZST) Izabela Walczak (wicedyrektor ZPEW) Monika Kędzia (kierownik kształcenia praktycznego ZSR) Ewelina Boczek (n-l ZSR) Agnieszka Szymańska (n-l ZSR) Ewa Patrzykąt (n-l LO) Monika Grzelczak (n-l LO) Arkadiusz Wappa (n-l LO) Aleksandra Sztrymer (n-l PPP)   Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: Elżbieta Karwacka (dyr. ZSR) Małgorzata Wojciechowska (n-l I LO) Medal Srebrny za Długoletnią Służbę otrzymała: Agata Buchali (n-l ZST)   Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał: Daniel Kusz (kierownik kształcenia praktycznego ZST)   Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki otrzymali: Wioletta Adamiak (były dyrektor ZST) Elżbieta Karwacka (dyr. ZSR) Danuta Szczepanik (dyr. I LO)   Nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty otrzymali: Barbara Piąstka-Dopieralska (dyr. PPP) Teresa Kolińska (n-l PPP) Izabela Piotrowska (n-l ZPEW) Alicja Pokrywiecka (n-l LO) Dariusz Jasak (wicedyrektor ZSR) Nie zabrakło także podziękowań dla pracowników Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku.   Fotogaleria: https://www.facebook.com/photo/?fbid=665385632238456&set=pcb.665390595571293

2023.10.10 Kultura i Turystyka Ważne!
Najzdolniejsi uczniowie z naszego powiatu otrzymali Stypendia Starosty Tureckiego

Cały rok pilnie się uczyli, rozwijali swoje umiejętności, dążyli do tego, aby osiągnąć zamierzony cel, ciężko pracowali na sukces, a dziś mogli świętowali swoje edukacyjne sukcesy.   Grupa 169 uczniów odebrała dziś stypendia Starosty Tureckiego - za wysokie wyniki w nauce oraz za osiągnięcia potwierdzone wysokimi wynikami sportowymi a także Nagrody Starosty Tureckiego - za szczególne osiągnięcie w wybranej dziedzinie wiedzy i nauki, za szczególne osiągnięcie w jednej z dziedzin sztuki oraz za szczególne osiągnięcie sportowe. Stypendia wręczali: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, Starosta Turecki Dariusz Kałużny, Członek Zarządu Powiatu Tureckiego i Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Powiatu Tureckiego Magdalena Wysocka razem z dyrektorami szkół Powiatu Tureckiego: Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Turku, Zespół Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku, Zespół Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kornela Makuszyńskiego w Turku. - Głównym celem „Program wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół ponadpodstawowych pobierających naukę na terenie Powiatu Tureckiego” jest zwiększanie szans edukacyjnych młodzieży, motywacyjne wspieranie uczniów w pogłębianiu wiedzy, promowanie szczególnie uzdolnionych uczniów, zachęcanie ich do udziału w konkursach, olimpiadach, turniejach czy doprowadzenie do wzrostu aspiracji edukacyjnych i aktywności uczniów – podkreślał Naczelnik Wydziału Edukacji Błażej Maleta.   Władze Powiatu Tureckiego pragną wspierać edukację uzdolnionej młodzieży, nagrodzić tych uczniów, którzy aktywnie działając na niwie naukowej, sportowej bądź artystycznej osiągają bardzo wysokie wyniki, znaczące sukcesy i godnie reprezentują swoją szkołę oraz nasz powiat. Gratulujemy wszystkim nagrodzony. Dziękujemy artystom z I LO, ZST, ZSR CKP, ZPEW za wspaniałą część artystyczną.   Fotorelacja:  https://www.facebook.com/photo/?fbid=659794542797565&set=pcb.659800076130345 https://www.facebook.com/photo/?fbid=659803659463320&set=pcb.659806096129743  

2023.09.18 Kultura i Turystyka Ważne!
84. rocznica napaści ZSRR na Polskę

Data 17 września 1939 roku – dzień napaści ZSRR na Polskę, zapisała się na kartach historii jako jedna z najboleśniejszych w dziejach narodu polskiego. W 84. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku, przy pamiątkowych kamieniach upamiętniających nazwy miejscowości, w których sowieccy najeźdźcy dokonali zbrodni na narodzie polskim, mieszkańcy Powiatu Tureckiego na czele ze Starostą Tureckim Dariuszem Kałużnym i Wójtem Gminy Turek Karolem Mikołajczykiem oddali hołd Ofiarom Katynia, Starobielska, Ostaszkowa, Tweru, Smoleńska. Obecni na uroczystości złożyli także symboliczne wiązanki kwiatów przy tablicach znajdujących się na ścianie kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, dając wyraz pamięci Ofiarom sowieckiego ataku. Kulminacyjnym punktem wydarzenia była msza święta w intencji Ojczyzny. Dziękujemy wszystkim Państwu za przybycie na dzisiejszą uroczystość.