Aktualna sytuacja związana z koronawirusem SARS-CoV-2 w Powiecie Tureckim na dzień May 31, 2020 roku:

• Osoby hospitalizowane: 0 (-1)
  • Osoby zakażone ogółem: 6
  • Osoby zakażone obecnie: 1 (-1)

2019.05.20
BARBARA KOSMOWSKA W POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W TURKU

Barbara Kosmowska – powieściopisarka i poetka, literaturoznawca oraz autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Najbardziej, jak sama mówi lubi pisać dla młodego czytelnika. Z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku spotkała się 16 maja w Powiatowej Bibliotece Publicznej.

Spotkanie było dobrą okazją do zapoznania się z pisarką, która przywitała publiczność uśmiechem i dała się poznać jako serdeczna, pogodna i skromna osoba. Opowiadała o swoim dzieciństwie, wschodnich „korzeniach”. Przybliżyła też tematykę swoich powieści skierowanych do młodego czytelnika, między innymi: „Dziewczynka z parku”, „Tru”, „Buba”, „Niezłe ziółko”, „Pozłacana rybka”. Odpowiadała także na liczne pytania publiczności o autorytety literackie, o inspiracje, o ulubione książki. Spotkanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem i zaskakującą aktywnością dzieci, które chętnie kupowały książki oczywiście z dedykacją pisarki.
Barbara Kosmowska nazywana jest mistrzynią psychologicznych portretów. Pisze o świecie nieidealnym, o zwykłych ludziach i sprawach trudnych, które odnoszą się do codziennego życia (m.in. rozwód rodziców, choroba, samotność w tłumie, rodzinie), gdzie nie ma łatwych rozwiązań i dobrych odpowiedzi. Jej powieści są bardzo emocjonalne, wzruszają, stawiają ważne pytania i skłaniają do refleksji. W twórczości Barbary Kosmowskiej przewija się wątek problemów w komunikacji międzypokoleniowej – niedoskonali rodzice, w jaki sposób mogą wesprzeć swoje dzieci w trudnej sztuce wchodzenia w dorosłość. Pisze o drzemiącej w każdym człowieku potrzebie przyjaźni, miłości i akceptacji.
Za swoją twórczość pisarka była wielokrotnie nagradzana. Jest laureatką pierwszej nagrody w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones” za książkę „Teren prywatny”. Jej powieść dla nastolatek „Buba” wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni” i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”, „Pozłacana rybka” została wyróżniona przez IBBY tytułem Książki Roku 2007, a także I miejscem w Konkursie Literackim imienia Astrid Lindgren. Kolejna powieść, „Kolorowy szalik” był nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Za książkę „Niezłe ziółko” otrzymała nagrody Książka przyjazna dziecku i Żółta ciżemka. W 2015 roku otrzymała statuetkę „Guliwer w krainie liliputów” – nagrodę przyznawaną przez czasopismo „Guliwer” za całokształt twórczości.