Aktualna sytuacja związana z koronawirusem SARS-CoV-2 w Powiecie Tureckim na dzień July 7, 2020 roku:

• Osoby poddane izolacji domowej: 122 (+16)

2020.06.01
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w Powiecie Tureckim

W sobotę 30-go maja obchodziliśmy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z pewnością gdyby nie pandemia, miesiąc maj, podobnie jak w ubiegłym roku byłby poświęcony właśnie rodzinom zastępczym i organizowanym przez Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wydarzeniom, akcjom, konferencjom. W ubiegłym tygodniu Starosta Dariusz Kałużny i Dyrektor PCPR Edyta Michalak odwiedzili najbardziej zasłużone rodziny zastępcze z upominkami, słodkościami i podziękowaniami. Najpierw złożyli wizytę u Państwa Selewskich z Ogorzelczyna (gm. Tuliszków) - pionierów rodzinnej pieczy zastępczej w powiecie. Wychowali wiele dzieci. Obecnie pod opieką mają czwórkę. Wychowali także 6 swoich dzieci. Kolejną rodziną z długimi tradycjami wychowawczymi są Mariola i Andrzej Prużyńscy z Dąbrowy (gm. Brudzew). Obecnie mają pod opieką 7 dzieci, w większości chłopaków. Państwo Prużyńscy wychowali 8 własnych dzieci z których większość już opuściła rodzinne gniazdo. Rodziny zastępcze mierzą się z takimi samymi problemami jak wszystkie inne rodziny: ostatnio np. wyzwaniem jest zdalna edukacja, pomoc dzieciom w lekcjach i potrzeby sprzętu komputerowego i szybkiego połączenia z internetem.

Dom dla dzieci i młodzieży w Kaczkach Średnich to też forma rodzicielstwa zastępczego. Starosta i Dyrektor PCPR złożyli roboczą wizytę także w tej placówce. Spotkali się z księdzem Pawłem Zalewskim i Dyrektor Małgorzatą Krzesińską. Obecnie w placówce przebywa 14 dzieci – nastolatków, większość to uczniowie szkół średnich z powiatu. We wszystkich odwiedzonych miejscach był czas żeby wsłuchać się w potrzeby rodzin zastępczych i zapytać o obecną sytuację. Obecnie w powiecie jest 65 rodzin w których przebywa 102 dzieci.