Aktualna sytuacja związana z koronawirusem SARS-CoV-2 w Powiecie Tureckim na dzień Aug. 13, 2020 roku:

• Osoby w izolatorium: 23 (-3)
  • Osoby zakażone obecnie: 130

2020.07.07
Elektrownia Wiatrowa Przykona Grupy Energa oficjalnie otwarta

7-go lipca nastąpiło uroczyste przekazanie do użytku Farmy Wiatrowej Grupy Energa w Przykonie. Znakomite wiadomości o dalszych inwestycjach na terenie gminy i dalszej transformacji energetycznej.
W uroczystości wzięli udział Waldemar Buda - Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Prezes Orlen Daniel Obajtek, pracownicy spółek Grupy Energa SA na czele z Prezesem Jackiem Golińskim. Nasz region reprezentowali: poseł Ryszard Bartosik, Starosta Turecki Dariusz Kałużny, oraz Wójt Gminy Przykona Mirosław Broniszewski, czyli gminy gospodarza inwestycji, a także z-ca Gminy Turek Katarzyna Skotarek (przez teren gminy prowadzone są kable z elektrowni w Przykonie do węzła elektroenergetycznego).

"To nie jest nasza ostatnia inwestycja na tym terenie, chcemy być liderem zielonej transformacji energetycznej. Taki biznes lokalizuje się poprzez odpowiednie warunki: poprzez samorząd lokalny i przychylność do procesów inwestycyjnych, poprzez odpowiednie uwarunkowania oparte na wcześniejszych badaniach.... Przygotowujemy się na proces transformacji energetycznej" - mówił prezes Orlen Daniel Obajtek.

"Muszą być odpowiednie podmioty, które udźwigną inwestycje związane z wprowadzeniem zielonego ładu, takie jak Orlen i Energa" - mówił Wiceminister Waldemar Buda.

"To moment historyczny i symboliczny dla naszego regionu. To duża inwestycja, na terenie pokopalnianym. Tu powstaje coś nowego, czysta energia wiatrowa, a obok kończące prace koparki. Dobrze, że coś nowego się zaczyna, a nie tylko kończy jakiś etap dla regionu.... Do rejonów takich jak Wielkopolska Wschodnia dedykowany jest program sprawiedliwej transformacji i trzeba zrobić wszystko aby te środki umiejętnie wykorzystać - podsumowywał poseł Ryszard Bartosik.

"Gmina Przykona i Powiat Turecki staje się liderem Odnawialnych Źródeł Energii w regionie Wielkopolski Wschodniej - nie krył optymizmu Starosta Dariusz Kałużny.