2017.06.20

Innowacyjny wymiar edukacji wielojęzykowej

Postępujący proces globalizacji, konieczność posiadania kompetencji językowych, wielość środków nowoczesnej komunikacji oraz multikulturowość wyznaczają kształt współczesnego nauczania. Dzięki staraniom Powiatu Tureckiego uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku, z klasy europejskiej 1L, wyjechali z dwiema opiekunkami: Anetą Seńko i Agatą Dobrowolską na obóz młodzieżowy do miasta Hamm w Niemczech. Międzynarodowe spotkanie Youth Camp o charakterze sportowo-festiwalowym trwało od 10 do 18 czerwca i odbywało się w ramach  corocznego wydarzenia Ruhr Games 1000 osób z 16 państw.

Projekty wymian zagranicznych będą organizowane cyklicznie i stanowią ciekawą ofertę edukacyjną zorientowaną na efektywne nauczanie wielojęzykowe. Nauka języków obcych nie będzie miała wyłącznie charakteru teoretycznego, istotne jest „upraktycznienie” nauczania poprzez zagraniczne wyjazdy. W Zespole Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku oraz w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach stawia się na naukę języka niemieckiego, która jest niezbędna w takich zawodach jak: technik handlowiec (manager handlu) i logistyk, czy technik pojazdów samochodowych i spedytor. Z kolei w  I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki tworzone są klasy o  profilu lingwistyczno – biznesowym i matematyczno - ekonomicznym, gdzie silnie akcentuje się obecność wielojęzyczności w nauczaniu. Potencjalni uczniowie z wyżej wymienionych klas stoją więc przed szansą zagranicznych wyjazdów współfinansowanych przez Powiat Turecki!

W powiecie tureckim nieustannie zabiega się o to, aby kształcenie młodzieży przebiegało w sposób innowacyjny. Miejsce, w którym uczniowie się uczą nie jest w naszym powiecie ograniczone murami szkolnymi, lecz może tworzyć się wszędzie tam, gdzie edukacja otwiera swe horyzonty. Myśląc o obszarze nowoczesnego kształcenia młodzieży należy mieć na uwadze przede wszystkim możliwość wszechstronnego rozwoju, poznawania nowych kultur i nabywania niezbędnych umiejętności językowych. Uczniowie turkowskiego liceum będąc w Hamm, Hagen i Dortmundzie poznali rówieśników z Czech, Niemiec, Holandii, Rosji, Rumunii, Anglii, Afryki Południowej, Turcji, Iranu, Kambodży, Syrii a nawet z Brazylii. Europejski projekt wymiany młodzieży udowodnił, że istnieje wiele wymiarów przestrzeni uczenia się: językowo-mobilnych, wirtualno - technologicznych oraz społecznych i kulturowych. Niepowtarzalną okazją do nawiązania sieci kontaktów były międzynarodowe wieczory integracyjne, a także ważne rozmowy o tolerancji i szacunku dla indywidualności i odmienności. Licealiści z Turku zaprezentowali zgromadzonym na międzynarodowym forum swój kraj, opowiedzieli o polskich zwyczajach i tradycji regionu. Poszerzanie kompetencji językowych odbywało się poprzez szereg interesujących aktywności, choćby za sprawą organizowanych warsztatów; teatralnych, filmowych, muzycznych, tanecznych, pisarskich, artystycznych, a także koncertów, wystaw.  Fenomenem Youth Camp był fakt, że uczestnicy sami decydowali, jak będzie wyglądał ich dzień.  Już pod koniec czerwca br. kolejna grupa młodzieży z powiatu tureckiego weźmie udział w projekcie (Prze)żyć bez granic i wyjedzie do Niemiec na wymianę polsko – niemiecko – marokańską. Natomiast w sierpniu odbędzie się kilkudniowy wyjazd do Krzyżowej Girls – Inclusion – Empowerment – taniec sztuki i walki.

Zetknięcie z nową kulturą, poszerzanie kompetencji językowych, podejmowanie kreatywnych wyzwań opartych na współpracy, nawiązanie przyjaźni z przedstawicielami różnych narodów i zdobycie cennych umiejętności społecznych to zaledwie kilka korzyści płynących z udziału młodzieży w europejskich projektach wymian.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z Ruhr Games: