2017.09.18

„Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na niebie – zapomnij o mnie”

Data 17 września 1939 roku zapisała się na kartach historii jako jedna z najboleśniejszych w dziejach narodu polskiego. Msza święta w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku i uroczystość patriotyczna upamiętniająca ofiary tragicznych wydarzeń – tak w powiecie tureckim oddano hołd ofiarom Katynia, Starobielska, Ostaszkowa i innych miejsc zbrodni na naszych rodakach sprzed 78 lat podczas Światowego Dnia Sybiraka. Organizatorami wydarzenia byli Starosta Turecki, Burmistrz Miasta Turku oraz Wójt Gminy Turek
    W uroczystościach wzięli udział  przedstawiciele Sybiraków i Rodzin Katyńskich, poseł na sejm RP  Ryszard Bartosik, reprezentanci: władz samorządowych Powiatu Tureckiego, Miasta Turku, Gminy Turek, służb mundurowych, stowarzyszeń, związków, organizacji pozarządowych, społecznych i politycznych, Związku Harcerstwa Polskiego, szkół, pocztów sztandarowych oraz zgromadzeni mieszkańcy gmin naszego powiatu. W imieniu samorządu Powiatu Tureckiego wiązanki kwiatów przed tablicami upamiętniającymi ofiary zbrodni sowieckiej z rejonu Turku złożyli Starosta Turecki Mariusz Seńko, Sekretarz Powiatu Tureckiego Roman Kacprzak, członek zarządu Powiatu Tureckiego Jan Konieczny.
    Niezwykle poruszające słowa skierowała do zgromadzonych pani Danuta Chmielewska - przedstawicielka Koła Terenowego Związku Sybiraków, której przyszło zmierzyć się z traumatycznymi wydarzeniami dotyczącymi jej oraz jej rodziny rodziny na „nieludzkiej ziemi”. Głos zabrała także pani Halina Łukaszewska - przedstawicielka Rodzin Katyńskich i tym samym córka zamordowanego w Katyniu turkowianina. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Turku w dowód pamięci i szacunku ofiarom napaści sowietów na Polskę przygotowała montaż poetycki „Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na niebie- zapomnij o mnie”.