2021.11.29

Most w Cichowie oficjalnie otwarty

None

Dziś tj. 29 listopada oficjalnie oddano do użytku przebudowany most w Cichowie w Gminie Brudzew.

Koszt całej inwestycji - Przebudowa mostu w ciągu drogi powiatowej nr 3400P Koło - Brudzew - Brudzyń w m. Cichów wyniósł 807 096,46 PLN. Z czego Powiat Turecki sfinansował zadanie kwotą ponad pół miliona złotych, 244 476,00 PLN pochodziło ze środków rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa, a 50 000,00 PLN z dotacji Gminy Brudzew.

O możliwość przeprowadzenia inwestycji i zabezpieczenie środków na ten cel zabiegał zarówno samorząd powiatowy, gminny, ale również Wiceminister Ryszard Bartosik, dlatego podczas otwarcia nie mogło zabraknąć żadnej ze stron.

Wiceminister podkreślił w wypowiedzi, że -ta inwestycja to realizacja rządowej polityki zrównoważonego rozwoju w praktyce. Most na drodze powiatowej będzie służył mieszkańcom nie tylko Gminy Brudzew i Powiatu Tureckiego, ale także Powiatu Kolskiego, ponieważ ta droga łączy oba powiaty. Realizacja zadania była możliwa dzięki współpracy samorządów powiatowego, gminnego, jak i rządu. Liczę na to, że takich inwestycji będzie więcej. Przed nami Polski Ład i myślę, że zarówno powiat jak i gmina będzie korzystać z tych środków – dodał Ryszard Bartosik.

Zadowolenia z udanie zakończonej inwestycji nie krył Starosta Dariusz Kałużny, a samorząd Powiatu Tureckiego reprezentowali także Członek Zarządu Ryszard Papierkowski oraz Radna Rady Powiatu Tureckiego Barbara Zielińska.

Inwestycja była długo oczekiwana przez mieszkańców gminy, na co zwrócił uwagę zarówno Wójt Cezary Krasowski, jak i Radna Iwona Hofman oraz Sołtys Cichowa Małgorzata Kos. W dzisiejszym otwarciu ze strony gminy udział wziął także Przewodniczący Rady Gminy Brudzew Kazimierz Wdowiński oraz Zastępca Wójta Paweł Jacaszek.

Na pytania techniczne dotyczące realizacji zadania odpowiadali kierownik zarządu Dróg Powiatowych w Turku Andrzej Paruszewski, Inspektor Nadzoru Inwestycyjnego Witold Rosiak, Projektant Wiktor Piętka oraz wykonawcy Klaudia Adamczyk i Sławomir Bednarz z firmy Vektor.

Dzięki przebudowie mostu nie tylko poprawiło się bezpieczeństwo użytkowników tej drogi powiatowej, ale także nośność mostu. Wykonano remont konstrukcji mostu, drogę pokryto nową nawierzchnią, odnowiono izolację oraz płyty przejściowe na dojazdach do obiektu. Wykonano nowe chodniki i wymieniono balustradę. Drogą powiatowej Koło – Brudzew - Brudzyń podróżują dzieci w autobusach, rolnicy jeżdżą ciężkimi maszynami oraz wykonywany jest transport różnych ładunków.