2022.11.23

Podsumowanie działalności Koordynatora ds. Zdrowia Psychicznego w Powiecie Tureckim

None

W dniu 10 listopada 2022 r. w Starostwie Powiatowym w Turku odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasową działalność Koordynatora ds. zdrowia psychicznego w Powiecie Tureckim. Koordynator jako pierwszy w Polsce został powołany w ramach Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2021-2022. W spotkaniu wzięli udział Kierownik Referatu Administracyjnego i Zarządzania Kryzysowego Aleksandra Kocańska, Koordynator ds. zdrowia psychicznego Dżesika Gawron, Z-ca koordynatora Patrycja Klimczak, Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego „Psyche” w Turku Dr Jerzy Olas, Przewodnicząca Zespołu koordynującego realizację NPOZP Anna Giżycka specjalistka ds. psychoprofilaktyki Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Turku Edyta Michalak, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Turku Barbara Piąstka-Dopieralska, Rzecznik Prasowy Powiatu Tureckiego Michał Jarek oraz przedstawiciele gmin i ośrodków pomocy z powiatu, którzy są partnerami projektu.

Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych działań powołanego koordynatora oraz określenie ważności wspólnej inicjatywy przy projektowaniu ścieżki wsparcia.

Koordynator ds. zdrowia psychicznego Dżesika Gawron wraz z Dr. Jerzym Olasem szczegółowo przedstawili pozytywne aspekty powstałego projektu i jak wiele udało się zrobić w tak krótkim czasie, mając na uwadze, iż powołanie powyższej funkcji nastąpiło w lutym 2022 r na okres pilotażowy. Podkreślono, iż kluczowa w tym przedsięwzięciu jest współpraca samorządu powiatowego z wszystkimi gminami, które razem z Powiatem Tureckim współfinansują zadanie o wartości 51 500 zł.

Dżesika Gawron podkreśliła znaczenie zdrowia psychicznego mieszkańców z terenu powiatu tureckiego oraz duże zapotrzebowanie na pomoc koordynatora. Ponadto cieszy również fakt, iż mieszakńcy otworzyli się na rozmowy o zdrowiu psychicznym, a jest to warunek konieczny do niesienia pomocy w tym zakresie.

Następnym krokiem będzie podjęcie decyzji o ewentualnej modyfikacji i kontynuacji pracy koordynatora w Powiecie Tureckim, który ma ogromny potencjał i cieszy się zaufaniem wśród mieszkańców.