Archiwum aktualność

Od:
Do:
Grupa:
Ważne:
Fraza:
2024.06.19 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Pomoc Koordynatora ds. zdrowia psychicznego

Zapraszamy do korzystania z pomocy Koordynatora ds. zdrowia psychicznego. Z jego pomocy mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy naszego powiatu.   Funkcję Koordynatora ds. zdrowia psychicznego w powiecie tureckim pełni psycholog, psychoterapeuta - Pani Dżesika Gawron, pracująca w Centrum Zdrowia Psychicznego "Psyche" ul. Łąkowa 5A w Turku. Usługa została zaprojektowana we współpracy z przedstawicielami gmin naszego powiatu. Szczegółowe informacje oraz kontakt do Koordynatora znajdą Państwo na załączonym plakacie.

2024.06.06 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - debata społeczna

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ” - pod takim hasłem w auli Liceum Ogólnokształcącego w Turku przeprowadzona została debata społeczna, której tematem byli niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. W spotkaniu udział wzięła dyrekcja oraz pracownicy szkoły, przedstawiciele samorządów, Policji, placówek z terenu powiatu tureckiego oraz uczniowie z myślą o których zorganizowano wydarzenie. Powiat Turecki reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Krzysztof Buchelt, Wicestarosta Władysław Karski oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Błażej Maleta.-Mam nadzieję, że dzisiejsza debata pozwoli na wypracowanie wielu nowych pomysłów na to, jak możemy wspólnie w ramach podejmowanych działań na terenie powiatu tureckiego bezpieczeństwem w ruchu drogowym zarządzać, podejmować nowe inicjatywy, które pomogą nam w sposób bezpieczny korzystać z tych dróg- mówił zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Turku podinsp. Roman Frątczak.Ważnym elementem debaty było zaprezentowanie statystyk dotyczących ilości wypadków drogowych na terenie powiatu. Dane przedstawione uczniom poparte były materiałami zdjęciowymi i filmowymi, które w bardzo znaczący sposób pokazywały konsekwencje braku rozwagi na drodze.Uczestniczący w debacie Wicestarosta Władysław Karski apelował do obecnych na sali, by nosili kamizelki odblaskowe, uważali na drodze i byli zawsze bez względu na to, gdzie się znajdują - ostrożni. -To nie jest tak, że jak jeżdżę bezpiecznie to znaczy, że jestem bezpieczny na tej drodze. Ktoś może jechać nierozważnie – pamiętajcie o tym. Ja bym chciał was wszystkich jutro spotkać. Chciałbym was wszystkich spotkać na zakończeniu roku szkolnego. Życzę wam, żebym mógł pierwszego września przywitać was – podkreślał Wicestarosta. Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Krzysztof Buchelt poruszył także bardzo istotne zagadnienie z obszaru szeroko rozumianego bezpieczeństwa dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.Zgromadzeni podczas spotkania mieli okazję zadawać pytania oraz otrzymali anonimowe ankiety dotyczące tematu wydarzenia. Wyniki ankiety zostaną wykorzystane do przygotowania przedsięwzięć dotyczących poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu.

2024.04.30 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Podziel się dobrem - ODDAJ KREW

6 maja 2024 r. (8:00 - 11:00) w Hostelu BARBÓRKA w Turku podziel się dobrem-ODDAJ KREW!

2024.04.15 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Działania edukacyjno - profilaktyczne

W dniu 15 kwietnia 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Turku odbyło się spotkanie, na którym Starosta Turecki Dariusz Kałużny przekazał Dyrektor Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Turku Katarzynie Wysockiej sprzęt edukacyjny w postaci modelu genitaliów męskich, zakupiony przez Powiat Turecki na potrzeby prowadzenia działań edukacyjno-profilaktycznych przez pracowników Sanepidu.

2024.04.09 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Mieszkańcy Powiatu Tureckiego dbają o zdrowie

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym licznych zobowiązań i wyzwań, dbanie o zdrowie często schodzi na drugi plan. Często bagatelizujemy drobne dolegliwości, aż do momentu, kiedy stają się poważnym problemem. Jednak jak mówi stare przysłowie, „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Stąd regularne badania profilaktyczne odgrywają tak ogromną rolę w naszym życiu. Właśnie dlatego w minioną sobotę tj. 6 kwietnia liczne grono mieszkańców Powiatu Tureckiego miało okazję do odbycia  bezpłatnych badań profilaktycznych w Turkowskim szpitalu i bezpośredniego kontaktu z lekarzem celem omówienia wyników badań. Mieszkańcy Powiatu Tureckiego skorzystali z: - pomiaru poziomu cukru we krwi, - badania i oceny EKG, - pomiaru ciśnienia tętniczego. Była to kolejna akcja badań profilaktycznych zorganizowana przez SP ZOZ w Turku i Starostwa Powiatowego w Turku, a już przygotowywane są następne. O czym  będziemy informować na bieżąco. Tymczasem dziękujemy Państwu za tak liczny udział  w badaniach, jak również serdeczne podziękowania kierujemy w stronę personelu medycznego SP ZOZ w Turku za sprawne przeprowadzenie badań.

2024.04.02 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Biała Sobota w Powiecie Tureckim - 6 kwietnia 2024 r.

Już w najbliższą sobotę tj. 6 kwietnia odbędą się bezpłatne badania dla wszystkich Mieszkańców Powiatu Tureckiego. Zapraszamy do skorzystania z badań: - pomiaru poziomu cukru we krwi, - badania i oceny EKG, - pomiaru ciśnienia tętniczego.   REJESTRACJA W IZBIE PRZYJĘĆ W SZPITALU W TURKU W DNIU BADANIA tj. sobota - 6 kwietnia, w godz. od 12.00 do 14.00.

2024.03.28 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Tureckiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W dniu 27 marca  2024 r. o godz. 9.00 w sali  im. „Solidarności” w Starostwie Powiatowym w Turku odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Tureckiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, króremu przewodniczył  Kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wicestarosta Władysław Karski. Podczas posiedzenia omówiono: 1. Informacje służb, inspekcji i straży wg kompetencji o istotnych zdarzeniach i zagrożeniach dla życia i zdrowia mieszkańców oraz zwierząt, zaistniałych w okresie od 01 stycznia do 26 marca 2024 r.  a) Roczne sprawozdanie Komendanta Powiatowego Policji w Turku  ze stanu bezpieczeństwa i  porządku publicznego powiatu Tureckiego za 2023 r . b) Roczne sprawozdanie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Turku ze stanu bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej powiatu tureckiego za 2023r.  Zapoznano się z prezentacjami nt; - Realizacji zadań określonych w przyjętym uchwałą nr XVI/117/2019 Rady Powiatu Tureckiego z dn. 30.12.2019 r. „Powiatowym Programie Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego na lata 2020-2025” w 2024  roku w następującym zakresie:     1)   pkt. 6.1. Bezpieczeństwo w miejscach publicznych i miejscach zamieszkania:       Działanie 5: Organizowanie służby patrolowej i obchodowej na terenie powiatu tureckiego adekwatnie do występujących zagrożeń poprzez tzw. Patrole piesze. -  referuował Komendant Powiatowy Policji.  

2024.03.18 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Zdrowie i edukacja, czyli sobota w Turku pod znakiem profilaktyki

Pod znakiem profilaktyki upłynął pierwszy dzień rodzinnego pikniku zorganizowanego w Zespole Szkół Technicznych w Turku. Były nie tylko wykłady, ale też możliwość wykonania podstawowych badań diagnostycznych. Sobotnia część rodzinnego pikniku to przede wszystkim edukacja prozdrowotna i profilaktyczna.- Tak jak powiedziałem na początku kadencji, służba zdrowia będzie priorytetem i tak robimy. Bardzo się cieszę, że możemy gościć tutaj w Zespole Szkół Technicznych w Turku - mówił starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny.Gości powitała także dyrektor ZST, Aneta Kurzawa.- Jako szkoła prowadzimy wiele działań profilaktycznych. Dbamy o to, aby młodzież, która ma do czynienia z różnymi rzeczami zwracała uwagę na to, że to, co jest najcenniejsze to nasze zdrowie. Dzisiejsze spotkanie przysłuży się tym działaniom profilaktycznym, abyśmy wszyscy doceniali to, co najcenniejsze - podkreślała dyrektor technikum. Zebrani mieli okazję wysłuchać wykładu dotyczącego rozpoznawania nowotworów jajnika i prostaty, który poprowadzi dr h.med Wojciech Małecki onkolog. Następnie prelekcję nt.profilaktyki nowotworowej przeprowadzili przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Turku. Koniński Klub „Amazonki” przygotował natomiast prezentacją dotyczącą nowotworów piersi. Ponadto wszyscy chętni mogli wykonać badanie markerów nowotworów jajnika i prostaty.

2024.03.06 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Zapraszamy na bezpłatne badania markerów nowotwora jajnika i prostaty

Zapraszamy w dniach 16-17 marca 2024 r. do Zespołu Szkół Technicznych w Turku na Piknik Rodzinny podczas którego m.in. odbędą się bezpłatne badania markerów nowotwora jajnika i prostaty.

2024.02.26 Zdrowie i Bezpieczeństwo Ważne!
Bezpłatna Szkoła Rodzenia w szpitalu w Turku

Szkoła Rodzenia w Oddziale Ginekologiczno – Położniczym SP ZOZ Turek przygotuje do świadomego odbycia porodu.Zaproś na zajęcia męża lub osobę bliską, jeśli chce razem z Tobą przygotować się do porodu.Tel. (0-63) 280- 55-36Zapisy we wtorki w godz. 11.00-13.00Zajęcia odbywają się w środy w godzinach popołudniowych po wcześniejszym zapisaniu się i uzgodnieniu terminu spotkania (po ukończeniu 28 tygodnia ciąży).Na zajęcia zabierz: KARTĘ CIĄŻY, obuwie zmienne, swobodny strój do ćwiczeń (dresowe spodnie lub getry, bawełnianą koszulkę). ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE