2023.08.16

Powiat Turecki oddał cześć Uczestnikom Bitwy Warszawskiej oraz honor Polskiemu Wojsku

Za rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej uznawana jest data 15 sierpnia. Tego dnia obchodzone jest również Święto Wojska Polskiego i to właśnie żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej towarzyszyli delegacjom z Powiatu Tureckiego składającym kwiaty przy pomniku Orła Białego.

Bitwa Warszawska miała miejsce na terenach znajdujących się pomiędzy Dęblinem, a granicą z Prusami Wschodnimi. Wówczas stoczono kilka walk, a o ich wyniku zadecydowała determinacja polskiego dowództwa oraz odwaga doskonale przygotowanych żołnierzy.

Mieszkańcy Powiatu Tureckiego uczcili pamięć tamtych wydarzeń, kiedy to wojska polskie odparły bolszewików. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą święta w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Wierni modlili się wspólnie w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacje udały się do parku im. Konstytucji 3 Maja w Turku i złożyły kwiaty przy pomniku Orła Białego, a także pod popiersiem Tadeusza Kosciuszki przy I LO w Turku.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik.
- Jak każdego roku, 15 sierpnia gromadzimy się, aby czcić chwałę oręża polskiego, czcić zwycięstwo naszej armii w roku 1920, zwycięstwo nad Bolszewikami, nad nawałą, nad czerwoną zarazą, która chciała zalać najpierw naszą Ojczyznę, a następnie Europę. Był to dzień cudu, bo nasza armia odparła sowiecką nawałę, ale zanim się to stało musiało się wydarzyć wiele i marszałek Józef Piłsudski, który był przywódcą politycznym, ale i dowódcą wojskowym musiał podjąć dużo ważnych i strategicznych decyzji. Najpierw doszło do zmiany premiera i został nim Wincenty Witos To było ważne wydarzenie, które umożliwiło przyciągnięcie do naszej Ojczyzny mas ludowych. W tym rządzie znalazły się wszystkie siły polityczne również socjaliści i lewica. Obok stali tylko komuniści, którzy w Białymstoku próbowali wraz z sowietami utworzyć tymczasowy Rząd Komunistyczny. Powstał Rząd Obrony Narodowej, zmieniono dowódcę naszych wojsk, sztabu generalnego. Te wszystkie działania spowodowały entuzjazm wśród naszych obywateli bowiem jedni walczyli w okopach, bili się na froncie, a lud w tym czasie modlił się w świątyniach. Dzięki tym działaniom była możliwa obrona naszej Ojczyzny. Wkład w to mieli zwykli żołnierzy, wybitni dowódcy- mówił Minister.

Organizatorami uroczystości patriotycznej byli Starosta Turecki Dariusz Kałużny oraz Wójt Gminy Turek Karol Mikołajczyk, którzy dziękują wszystkim za udział w dzisiejszym Święcie.