Osoby z Powiatu Tureckiego zakażone obecnie (dane na dzień 25.09.2020 r.) koronawirusem SARS-CoV-2: 20 (-7)
Więcej informacji

Aktualna sytuacja związana z koronawirusem SARS-CoV-2 w Powiecie Tureckim na dzień Sept. 25, 2020 roku:

• Osoby w izolatorium: 3 (-1)
  • Osoby zakażone obecnie: 20 (-7)

2020.06.10
Rządowe środki dla Dobrej i Kawęczyna

„Maluch+” to rządowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, dzięki któremu powstają nowe żłobki i kolejne miejsca w funkcjonujących placówkach dziecięcych bądź u dziennego opiekuna. |W ostatnim czasie dwie gminy z naszego powiatu podpisały z Wicewojewodą Anetą Niestrawską umowy na dofinansowanie w ramach programu „Maluch+”, mowa tu o gminach Kawęczyn i Dobra.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wspiera polskie rodziny na każdym etapie, a samorządy chcące poprawić jakość życia  swoich mieszkańców z zaangażowaniem starają się pozyskiwać dofinansowania z puli środków krajowych. Tak też było w przypadku gmin Dobra i Kawęczyn.

Kwota przyznana gminie Dobra w ramach resortowego programu „Maluch+” na budowę żłobka wynosi 594, 000, 00 zł, wkład własny gminy to 150 000, 00 zł. W ramach projektu „Stawiamy na dobry start!” z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego - Dobra otrzymała 873 581,81 zł., wkład własny gminy to 45 978,00 zł.  Całkowita wartość projektu wynosi 919 559,81 zł. Z kolei budowa żłobka w Kawęczynie zostanie zrealizowana dzięki środkom pozyskanym z programu „Maluch+” w kwocie 875 000,00 zł oraz z Wielkopolskiego Programu Regionalnego w wysokości 1 736 870.76 zł.

Należy dodać, że realizacja zamierzonych planów związanych z otwarciem żłobków nie byłaby możliwa bez współpracy i porozumienia. Wicewojewoda Aneta Niestrawska  na spotkaniu w Kawęczynie i w Dobrej podkreślała – „współpraca administracji rządowej, posłów i samorządów przynosi oczekiwane rezultaty” - dziękując jednocześnie włodarzom gmin: Janowi Nowakowi, Tadeuszowi Geblerowi oraz posłowi Ryszardowi Bartosikowi i Staroście Tureckiemu Dariuszowi Kałużnemu za owocną pracę na rzecz lokalnej społeczności.

Należy dodać, że oprócz podpisania umowy na dofinansowanie żłobka mieszkańcy Dobrej świętowali także uroczyste otwarcie Klubu Seniora, mieszczącego się w Centrum Kultury w Dobrej. Udało się go utworzyć dzięki wsparciu z rządowego programu „Senior+. Koszt całego zadania to blisko 150, 000, 00, a kwota dofinansowania – 120, 000, 00 zł.

Cieszymy się, że w powiecie tureckim powstają miejsca, które będą służyć rodzicom, dzieciom oraz seniorom. Życzymy gminom sukcesów w obszarze realizacji kolejnych inwestycji z wykorzystaniem środków rządowych.