2020.02.10

Szpital ocieplany i z nowym sprzętem

Trwają intensywne prace związane z termomodernizacją skrzydła SP ZOZ w Turku. Łączna kwota planowanej inwestycji to 3 174 268 zł, z czego dofinansowanie w ramach NFOŚiGW to 2 328 007 zł.

Występując o dofinansowanie wnioskodawcy mieli głównie na uwadze: zmniejszenie współczynnika utraty ciepła i zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną do nawet 40 %. Inwestycja spowoduje także mniejszą emisję CO2. Biorąc pod uwagę wysokie temperatury latem, zrealizowany projekt przyczyni się też do mniejszego nagrzewania budynku, dzięki czemu poprawi się komfort przebywających w szpitalu pacjentów i pracowników.

Wykonawcą jest firma P.P.H.U. „MISZBUD” z Powiatu Kolskiego. Obecnie prowadzone są prace na zewnątrz związane z ociepleniem ścian i wymianą stolarki okiennej. Przewidziano także ocieplenie stropodachu wełną mineralną, modernizacją instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie przewodów i renowacja elewacji budynku.

Od kilku tygodni szpital dysponuje nowym sprzętem zakupionym za łączną kwotę 531 tys. zł. przy dofinansowaniu Wojewody Wielkopolskiego z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Kadra i pacjenci dysponują nowym aparatem do znieczuleń, napędami ortopedycznymi dużej i małej mocy do kości drobnych stopy i ręki przeznaczonych do wykonywania zabiegów na Bloku Operacyjnym. Zakupiono także sterylizator parowy z wyposażeniem do sterylizacji narzędzi i sprzętu medycznego wykorzystywanego do zabiegów operacyjnych wykonywanych na bloku operacyjnym oraz wideokolonoskop przeznaczonego do wykonywania badań w Pracowni Endoskopii Gastroenterologicznej.

Inwestycje są potwierdzeniem słów Starosty Tureckiego Dariusza Kałużnego wypowiedzianych na Spotkaniu Noworocznym:

Cieszy fakt, że pomimo wieloletnich ogólnych problemów z jakimi boryka się nasz szpital- systematycznie zwiększamy spektrum możliwości i jakości świadczonych usług medycznych. Rozwój potencjału powiatowego szpitala – jako jednostki medycznej świadczącej profesjonalny i szeroki zakres usług medycznych –upatrujemy również poprzez realizację zadania o nazwie „TOMOGRAF KOMPUTEROWY”.

W ubiegłym roku rozpoczęliśmy negocjacje w sprawie wsparcia zakupu tomografu komputerowego i jesteśmy coraz bliżej pozytywnego sfinalizowania tego projektu.