2017.02.03

Zadbajmy o bezpieczeństwo zimą

Zima to czas korzystania z atrakcji na śniegu i wypoczynku podczas ferii. Niestety, to także czas bardzo trudnych warunków atmosferycznych. Szybciej zapadający zmrok, marznące opady deszczu i śniegu oraz niska temperatura niosą ze sobą zagrożenie zdrowia i życia.

Starosta Turecki apeluje o zachowanie w tym okresie szczególnej ostrożności oraz o dbałość o swoje zdrowie i życie.

Chcąc uniknąć zimowych zagrożeń powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY

1. Zawsze informujemy rodziców lub opiekunów gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.
  2. Bawimy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych.
  3. Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy czy rzeki.
  4. Jeżdżąc na nartach zawsze ubieramy kask.
  5. Nie wchodzimy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wody.
  6. Nie rzucamy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami zachowujemy ostrożność.
  7. Nigdy nie oddalamy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwieramy też drzwi domu czy mieszkania.
  8. Petardami czy sztucznymi ogniami bawimy się tylko w obecności rodziców lub opiekunów.
  9. Po zmroku nosimy odblaski, poruszamy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodzimy wyłącznie w miejscach oznaczonych.

BEZPIECZEŃSTWO DOROSŁYCH

• BEZPIECZEŃSTWO NA ULICY
  1. Staraj się poruszać chodnikami odśnieżonymi, posypanymi. Przechodząc obok budynków uważaj na wiszące sople lodu.
  2. Unikaj wieczornych spacerów. Jeśli już musisz poruszać się nocą to omijaj ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki czy dzielnice szczególnie niebezpieczne. Nie mając samochodu lub towarzystwa dobrych znajomych skorzystaj lepiej z taksówki, a poruszając się pieszo wybieraj drogi ruchliwe i dobrze oświetlone.
  3. Unikaj pobytu na ulicy czy spacerów po spożyciu alkoholu, zwłaszcza w dużej ilości. Nie dopuść do zaśnięcia na mrozie.
  4. Bądź widoczny dla innych na drodze, szczególnie po zmroku, gdy idziesz poboczem lub znajdujesz się na jezdni.
  • ZAKUPY I WYJAZDY
  1. Nie pozostawiaj portfela z pieniędzmi w otwartej torbie i na widoku, w sklepowym koszyku, na ladzie, przy kasie czy w innych miejscach, gdzie możesz stracić go z widoku.
  2. Posiadaną gotówkę schowaj w kilku miejscach, najlepiej w kieszeniach wewnętrznych ubrania, zabezpieczanych guzikiem lub zamkiem.
  3. Płać odliczoną gotówką, bez zbytecznego pokazywania rzeczywistej zawartości portfela.
  4. Unikaj ostentacyjnego chowania portfela w określone miejsce.
  5. Zwracaj uwagę na inne osoby stojące w kolejce, a posiadany bagaż czy zakupy trzymaj blisko siebie.
  6. Podczas podróży lokalnymi środkami transportu wykazuj się czujnością i zainteresowaniem otoczeniem wokół, unikaj wpychania się w tłok, szczególnie przy wsiadaniu czy wysiadaniu.
  7. Nie zostawiaj zakupów w samochodzie na widocznym miejscu, schowaj je w bagażniku.
  8. Upewnij się, że samochód jest zamknięty, użyj wszystkich możliwych zabezpieczeń (np. alarm, blokada kierownicy czy skrzyni biegów itd.).
  9. Nie zostawiaj włączonego silnika i otwartych drzwi samochodu (np. podczas odśnieżania, zamykania bramy czy w innych sytuacjach).
  10. Wychodząc z samochodu zabierz wszystkie cenne rzeczy. Nie zapisuj w nawigacji dokładnego adresu domowego.
  11. Parkuj samochód wybieraj miejsca oświetlone i uczęszczane.

Źródło: www.turek.policja.gov.pl