Osoby z Powiatu Tureckiego zakażone obecnie (dane na dzień 25.09.2020 r.) koronawirusem SARS-CoV-2: 20 (-7)
Więcej informacji

Aktualna sytuacja związana z koronawirusem SARS-CoV-2 w Powiecie Tureckim na dzień Sept. 25, 2020 roku:

• Osoby w izolatorium: 3 (-1)
  • Osoby zakażone obecnie: 20 (-7)

2020.04.18
Komunikat Starosty Tureckiego w sprawie zagrożenia koronawirusem 18.04.2020

W związku z mijającymi się z prawdą informacjami w przestrzeni publicznej Starosta Turecki oświadcza:

1. Zespół zadaniowy do spraw koronawirusa pod przewodnictwem starosty działa przez 24 godziny dziennie, 7 dni w tygodniu.

2. W sobotę 18-go kwietnia odbyło się spotkanie zespołu w składzie Starosta Turecki Dariusz Kałużny, Wicestarosta Władysław Karski, Powiatowy Inspektor Sanitarny Katarzyna Wysocka oraz Dyrektor SP ZOZ w Turku Krzysztof Sobczak

3. Do SP ZOZ w Turku zostali przekazani pacjenci ze szpitala w Kaliszu z ujemnym wynikiem badania genetycznego PCR na obecność koronawirusa - test wykazał że pacjenci NIE są zakażeni.

4. Warunkiem przyjęcia przez SP ZOZ w Turku pacjentów ze szpitala w Kaliszu było potwierdzone badaniami laboratoryjnymi ujemny wynik testu na obecność koronawirusa.

5. Wszelkie procedury bezpieczeństwa zarówno wobec pacjentów jak i personelu szpitala zostały zachowane. Co więcej, pomimo ujemnego wyniku badania na obecność koronawirusa pacjenci z Kalisza przebywali w specjalnie odizolowanej strefie szpitala i nie mieli kontaktu z pozostałymi pacjentami.

6. Profilaktycznie na zlecenie szpitala pobrano wymaz i zlecono ponowne badanie na obecność koronawirusa. 17-go kwietnia badanie potwierdziło zakażenie koronawirusem u dwóch pacjentów z Kalisza. Informacja o zakażeniu dwóch pacjentów została przekazana opinii publicznej tego samego dnia ! I do powiatowego sztabu kryzysowego.

7. Strefa szpitala gdzie przebywali zakażeni została zdezynfekowana.

8. Szpital funkcjonuje, leczeni są pacjenci z innymi schorzeniami, przyjmowani są pacjenci w nagłych wypadkach.

9. Szpital przyjmuje pacjentów wymagających pomocy ponieważ takie są obowiązujące przepisy, a działania placówki nie mogą łamać praw pacjentów.

10. Na poniedziałek zaplanowano wideokonferencję dotyczącą zagrożenia COVID-19 z udziałem wójtów i burmistrzów z terenu Powiatu Tureckiego.