2024.02.12

Spotkanie Noworoczne Powiatu Tureckiego

W piątek, 9 lutego tradycyjnie już w Barbórce spotkali się przedstawiciele samorządów, placówek, instytucji, organizacji oraz firm z terenu powiatu tureckiego. Spotkanie noworoczne to okazja do podsumowania minionego roku oraz wskazania planów na najbliższy czas.

Noworoczna gala była także okazją do podsumowania funkcjonowania samorządu powiatowego. O tym co udało się osiągnąć w ostatnim czasie opowiedział Starosta Turecki Dariusz Kałużny.
Analizę tego, co w minionym roku wydarzyło się w powiecie tureckim wszyscy zebrani mogli obejrzeć w przygotowanej prezentacji, gdzie wspominano m.in. o niebagatelnym środkach zewnętrznych.

Starosta wymienił wśród zrealizowanych przedsięwzięć wiele gminnych i powiatowych dróg poprzez realizację 48 inwestycji drogowych. Po raz pierwszy w historii powiatu pozyskano blisko 87 mln zł środków zewnętrznych. Z wkładem własnym z budżetu powiatu dysponowano ponad 107 mln zł na różnego rodzaju inwestycje służące mieszkańcom powiatu tureckiego. Ponadto ponad 84 ml zł. pozyskały i wydatkowały na realizację swoich zadań statutowych podległe powiatowi jednostki organizacyjne.

Do wizyty rolników podczas wydarzenia odniósł się poseł Ryszard Bartosik. Jak podkreślił jest potrzeba zrozumienia dla trudnej sytuacji w rolnictwie, a rolnicza praca potrzebna jest wszystkim. Nie wolno zakazywać produkcji rolnej szczególnie w kraju, gdzie żywność jest najlepsza o czym świadczy popyt na nią. Poseł odniósł się do kwestii konfliktu na Ukrainie, której należy pomagać jednak nie ulegać w kwestii rolnictwa, aby rozwijać mogło się nasze. Podkreślił przy tym, że postulaty rolników są w pełni zasadne. Jak powiedział poseł samorządy powiatu tureckiego zrobiły ogromny postęp szczególnie w dziedzinie inwestycji. Przestawił on też po krótce zrealizowane przedsięwzięcia i podziękował za współpracę. Senator Leszek Galemba podziękował za współpracę wszystkim przedstawicielom samorządów z terenu powiatu tureckiego i podkreślił, że kluczem do sukcesu jest współpraca rządu i samorządu. Podkreślił, że włodarze powinni służyć ludziom, bo liczy się człowiek. Odniósł się również do rolnictwa, które powinno się chronić i pielęgnować.

Gala Samorządowa to uroczyste przyznawanie tytułów i nagród dla osób najbardziej zasłużonych swoimi działaniami w roku minionym. I tak Człowiekiem Powiatu Tureckiego został Zdzisław Czapla. Rolnikiem Roku uznano Stanisławę i Tomasza Kaźmierczaków z Dzierzbotek w gminie Kawęczyn. Tytuł Człowieka Zatroskanego o Środowisko powędrował do nauczycielki Zespołu Szkół Technicznych w Turku Małgorzaty Szymańskiej, a firmą roku zostało przedsiębiorstwo Miranda. Tradycyjnie już podczas gali zbierane były fundusze na szczytny cel. W tym roku odbyła się zbiórka dla 12- letniego Oskara z Brudzewa, który cierpi na porażenie mózgowe.

Podczas wydarzenia przed publicznością wystąpili wyjątkowo utalentowani uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich oraz zespół The Zgreds.