2023.06.27

UCZNIOWIE ZSR W KACZKACH ŚREDNICH ODBYLI STAŻ W HISZPANII

None

W ramach praktyk zawodowych 30 uczniów z klas czwartych Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich miało okazję wziąć udział w projekcie zagranicznym o nazwie: "Rozwój osobisty i zawodowy uczniów w ramach programu Erasmus+". Uczestnicy projektu to uczniowie kształcący się w kierunkach, takich jak: technik reklamy, technik spedytor, technik budownictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik pojazdów samochodowych, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Projekt był  współfinansowany przez Unię Europejską w ramach akcji kluczowej Erasmus+: mobilność edukacyjna, sektor: kształcenie i szkolenie zawodowe, a jego celem było uatrakcyjnienie procesu kształcenia oraz poszerzenie kwalifikacji zawodowych uczniów.

Staż zagraniczny odbywał się w jednym z piękniejszych  hiszpańskich miast- Walencji i trwał od 8 maja do 2 czerwca 2023 roku. W ramach projektu uczniowie mieli możliwość zapoznania się z warunkami pracy oraz nowymi technologiami. Ponadto projekt zakładał rozwój kompetencji językowych uczniów. Uczestnictwo w projekcie pozwoliło uczniom  nie tylko zdobyć nowe doświadczenia zawodowe, ale przede wszystkim podnieść umiejętności miękkie, takie jak:  samodzielność, praca w grupie, radzenie sobie w trudnych stresujących sytuacjach. Udział w stażach zagranicznych ma celu umożliwić uczniom naturalne wejście w kolejny etap rozwoju zawodowego, rozwijając w nich kreatywność i innowacyjność, które przyczynią się do osiągania sukcesów zawodowych w przyszłości. Projekt ten ma również korzyści z perspektywy przyszłych pracodawców, ponieważ umożliwi pozyskanie pracowników posiadających kwalifikacje zdobyte w nowoczesnych europejskich zakładach pracy, co na pewno przysłuży się do dalszego rozwoju  przedsiębiorstw z rejonu powiatu tureckiego.

Podczas stażu w Hiszpanii, uczniowie mieli również okazję poznać tamtejszą kulturę

i specyfikę organizacji życia hiszpańskiego. W ramach projektu młodzież uczestniczyła w wycieczkach do nowoczesnych obiektów, takich jak Oceanarium czy Biopark, które pozwoliły na jeszcze głębsze poznanie lokalnych realiów.

Projekt Erasmus+ zakładał równieżwizytę monitorującą w Walencji. Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Elżbieta Karwacka oraz koordynatorka projektu Agnieszka Szymańska miały  okazję spotkać się z przedstawicielami agencji Esmovia, pośredniczącej w organizacji projektu. W trakcie spotkania omówiono dalsze możliwości współpracy oraz działania mające na celu jak najlepsze wykorzystanie programu Erasmus+ w kontekście edukacyjnym. Obie strony wyraziły zainteresowanie kontynuacją współpracy i wymianą dobrych praktyk.

Kolejnym ważnym elementem wizyty było odwiedzenie miejsc, w których uczniowie odbywali staże. Dyrektor oraz koordynator miały  okazję spotkać się z pracodawcami, którzy wyrazili ogromne zadowolenie z zaangażowania i umiejętności uczniów. Pracodawcy docenili wysoki poziom profesjonalizmu oraz chęć uczenia się i rozwoju w swoich zawodach. Ta pozytywna opinia stanowi wspaniałą wiadomość dla uczniów, którzy cieszą się z takiego feedbacku oraz możliwości zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności podczas zagranicznych praktyk.

Wizyta monitorująca była istotnym etapem projektu Erasmus+. Pozwoliła pani  dyrektor oraz koordynatorce lepiej zrozumieć dynamikę projektu i potwierdzić korzyści, jakie przynosi uczniom.

Dzięki zaangażowaniu, zarówno szkoły, jak i partnerów zagranicznych, uczniowie zyskali wyjątkową okazję do rozwoju zawodowego i osobistego poprzez międzynarodową wymianę wiedzy i doświadczeń.

Koordynatorzy projektu: Agnieszka Szymańska i Elżbieta Wojciechowska