2019.03.01
„W ZAKAMARKACH UMYSŁU”

Po raz kolejny studenci Turkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku. Kontynuację warsztatów pt. „W zakamarkach umysłu” przeprowadziła Elżbieta Frasunkiewicz.

Zwróciła uwagę na istotne zagadnienie jakim jest osłabianie się z wiekiem koncentracji, podzielności uwagi, zdolności zapamiętywania a także odporności na stres.

Wprowadziła słuchaczy w temat omawiając funkcje mózgu i pamięci a także zwróciła uwagę na ćwiczenie  i podnoszenie wydajności pamięci.

Proste ćwiczeń polegających na zmianie codziennych nawyków takich jak : cukiernia w innym miejscu, powrót do domu inną drogą czy wykonanie  niektórych czynności lewą ręką pozwalają nam zerwać z rutyną a co za tym idzie, uaktywniają nasz mózg co powoduje poprawę pamięci.

Z kolei stres, który podstępnie powoduje uszkodzenia neuronów, należy odreagowywać. W tym celu wykorzystujemy rożne metody relaksacyjne, które jednocześnie angażują umysł i ciało, np. joga, tai-chi, taniec.

Warsztaty przebiegły w bardzo pozytywnej atmosferze. Uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami a prowadząca w bardzo profesjonalny sposób udzielała rad i przybliżyła ten tak istotny temat.

Zdjęcia