Wydarzenia

2017.08.16 Ważne!
Pierwsze dożynki w powiecie tureckim

O tym jak ważne jest święto plonów wiedzą mieszkańcy naszego powiatu. Cykl dożynkowy w powiecie tureckim rozpoczęła gmina Kawęczyn. W minioną niedzielę 13.08. br. dziękowano za plony i trud rolników. Wójt Gminy Kawęczyn Jan Nowak zadbał, aby podczas święta nie zabrakło żadnego elementu tradycji. Obchody rozpoczęto więc od mszy św. polowej. Jak nakazuje zwyczaj, rolnicy dziękując za zebrane plony składali dary z pól i sadów. W barwnym korowodzie prezentowali okazałe wieńce dożynkowe oraz chleby wypiekane z tegorocznej mąki, które podzielono między uczestników dożynek. Zaangażowanie oraz ciężką pracę rolników i sołtysów docenił Starosta Turecki Mariusz Seńko, który razem z Radną Powiatu Tureckiego Zofią Gruszczyńską uczestniczył w święcie plonów w gminie Kawęczyn. Powiat Turecki podejmuje wiele inicjatyw, które przyczyniają się do rozwoju precyzyjnego rolnictwa. Młodzież ma możliwość kształcenia się w nowoczesnych pracowniach rolniczych w ZSR w Kaczkach Średnich. Powiat pozyskuje także środki na zakup innowacyjnego sprzętu z zakresu agrotroniki i mechanizacji maszyn rolniczych, który już niebawem trafi do technikum w Kaczkach po to, aby młodzież mogła poznać nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania stosowane we współczesnym rolnictwie. Podczas dożynek pamiętano także o pracy sołtysów, którzy na co dzień dbają o mieszkańców poszczególnych miejscowości. Był to więc dobry moment na uczczenie 25 – lecia Gminnego Koła Stowarzyszenia Sołtysów w Kawęczynie. Warto nadmienić, że nie zabrakło także lokalnych potraw i przysmaków. Konkurs kulinarny przeprowadzony w ramach Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej cieszył się dużą popularnością. Na stoiskach królowało pieczywo ze smalcem, były też kiszone ogórki, miód, wędliny i warzywa. Niedzielne święto rozpoczęło serię gminnych dożynek organizowanych w powiecie tureckim. Finałem spotkań będzie  święto plonów w Kolnicy (gmina Brudzew) 3.09.2017r., na które zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego powiatu.

Edukacja i sport

2017.08.17 Ważne!
Nowoczesna baza dydaktyczna w ZST

Intensywny rozkwit przedsiębiorstw, postępująca mechanizacja i rozwój wielu dziedzin nauki stawiają wyzwania dla obszaru współczesnej edukacji, dlatego niezmiernie istotna jest integracja tych środowisk. Ważne więc, aby praktyczne nauczanie zawodu przyszłych specjalistów mogło przebiegać na najwyższym poziomie. Wobec tego konieczne jest wyposażenie pracowni dydaktycznych w innowacyjne maszyny, które będą mogli profesjonalnie obsługiwać absolwenci szkół technicznych, gdy podejmą pracę zawodową. Idea proinnowacyjności naszego powiatu uwidacznia się w konkretnych działaniach i przekłada się na rzeczywiste realizacje. Niedawno informowaliśmy, że do Zespołu Szkół Technicznych w Turku trafi sprzęt na miarę XXI wieku w formie obrabiarek sterowanych numerycznie CNC. Powiat Turecki nie przestaje inwestować w szkolnictwo! Pracownia obrabiarek skrawających w ZST zostanie wyposażona także w tokarki i frezarki konwencjonalne wraz z zestawami odpowiednich narzędzi. Tego typu obrabiarki wykorzystywane są w  branżach przemysłowych i technologicznych z istotnym potencjałem rozwojowym. Zakup nowoczesnego sprzętu wynosi 709 353,30zł, procedurę przetargową wygrała firma ZDT PORĘBA. Wiedza z zakresu obsługi konwencjonalnych obrabiarek jest przydatna w każdym zawodzie związanym z mechaniką. Zarówno elektromechanicy, mechanicy samochodowi, technicy mechaniki i chłodniki, operatorzy obrabiarek skrawających czy nawet ślusarze powinni potrafić obsługiwać każdy rodzaj obrabiarek. Zatrudnienie dla tego rodzaju specjalistów oferują liczne przedsiębiorstwa branży maszynowej, transportowej, produkcyjnej. Obrabiarek konwencjonalnych używają również lokalni przedsiębiorcy z naszego powiatu do wytwarzania wielu produktów przemysłowych. Solidne wykształcenie w konkretnym zawodzie i znajomość obsługi najnowocześniejszych maszyn to krok milowy na drodze do zdobycia satysfakcjonującej pacy.     Zadanie jest realizowane w ramach projektu: "Nowoczesne technologie w kształceniu zawodowym elementem rozwoju gospodarczego obszaru funkcjonalnego powiatów tureckiego i kolskiego" i dofinansowane z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Poddziałanie 9.3.2 - Inwestowanie w rozwój infrastruktury kształcenia zawodowego.

Inwestycje i Rynek pracy

2017.08.18 Ważne!
Nowa odsłona ul. Smorawińskiego

Bezpieczna, przyjazna, funkcjonalna i przestrzenna! Takim określeniami można  scharakteryzować ulicę Smorawińskiego w Turku po przebudowie. Zrealizowana inwestycja jest dowodem na to, że idea bezpiecznej drogi powiatowej do szkół i przedszkoli jest sukcesywnie wcielana w życie.  W odbiorze robót budowlanych 18 sierpnia br. uczestniczyli m.in: Starosta Turecki Mariusz Seńko,  Wiceburmistrz Jerzy Kurzawa, członek Zarządu Powiatu Tureckiego Jan Konieczny, kierownik Zarządu Dróg Powiatowych  Andrzej Paruszewski, przedstawiciele firmy budowlanej ANBUD Sp.z o.o. Koszt robót drogowych, które zrealizował Powiat Turecki to prawie pół miliona zł! Wykonawcą prac związanych z przebudową podziemnej infrastruktury technicznej było PGKiM. Inwestycja związana z „Przebudową drogi powiatowej nr 4529P ul. Smorawińskiego w Turku” została zrealizowana w terminie i z całą pewnością przyczyni się zwiększenia komfortu ruchu ulicznego. Zakres prac zgodnie z dokumentacją przetargową obejmował odcinek pomiędzy ulicami Wyszyńskiego i Armii Krajowej. Podczas prac drogowych została ułożona nowa nawierzchnia jezdni i chodnika z kostki brukowej. Co ważne, liczba miejsc parkingowych zwiększyła się dziesięciokrotnie! Teraz mieszkańcy ulicy Smorawińskiego mogą bez obaw korzystać z miejsc postojowych dla pojazdów. Ponadto, zrealizowana inwestycja przyczynia się do zapewnia bezpieczeństwa ruchu kołowego i pieszych. Nowa droga jest przede wszystkim istotna dla rodziców, których dzieci uczęszczają do tamtejszego przedszkola. Podczas spotkania Starosta Turecki podziękował włodarzom Miasta Turek za współpracę oraz podjęcie wysiłku i wkładu w dokonanie inwestycji.     Przebudowa ul. Smorawińskiego nie kończy jednak prac drogowych, które chce podjąć Powiat Turecki. Starosta podczas najbliższego posiedzenia Zarządu będzie rekomendował zmiany w budżecie, które zabezpieczą środki na wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę ulicy powiatowej - Dąbrowskiego w Turku. Ulica wymaga renowacji, tam też zlokalizowana jest przychodnia zdrowia, z której korzystają mieszkańcy naszego powiatu.     Powiat Turecki nie przestaje troszczyć się o bezpieczeństwo swoich mieszkańców. Kolejne działania związane z poprawą ciągów komunikacyjnych do szkół i miejsc użyteczności publicznej są aktualnie prowadzone na ulicy Chopina w Turku. Rozbudowa już niebawem spowoduje, że zostanie usprawniona droga prowadząca od obwodnicy do centrum miasta, przez trasę przebiegającą obok Szkoły Podstawowej nr 1 oraz do ulicy Milewskiego. Dzięki podjętym działaniom mieszkańcy będą mogli dotrzeć ścieżkami rowerowymi do centrum, a młodzież i dzieci do szkoły podstawowej oraz do Zespołu Szkół Technicznych w Turku. Co istotne, pierwszy etap przebudowy ul. Chopina będzie zakończony jeszcze przed 1 września br., aby młodzi mieszkańcy powiatu bezpiecznie podróżowali do szkół.

Kultura i Turystyka

2017.08.16 Ważne!
Zapisane na kartach historii...

Święto Wojska Polskiego przypomina o cenie wolności i o znaczeniu armii dla istnienia państwa. Uświadamia także o istocie wymagającej służby żołnierskiej: stałej gotowości do poświęcenia i wypełnienia misji obrony Ojczyzny. Uroczystość Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920r., zwanej „Cudem nad Wisłą”. W Powiecie Tureckim ze szczególną troską dba się o kultywowanie tradycji i poszanowanie dla pamięci historii. Organizatorami obchodów święta byli Starosta Turecki, Burmistrz Miasta Turku oraz Wójt Gminy Turek. Uroczystość rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą poległych w 1920 roku na frontonie Muzeum Miasta Turku. Zgromadzeni wzięli także udział we mszy św. w intencji ojczyzny w Kościele pw. NSPJ w Turku. Przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, ugrupowań politycznych, Rady Powiatu Tureckiego, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, szkół oraz zgromadzeni mieszkańcy gmin naszego powiatu  oddali cześć poległym za ojczyznę przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w parku im. Żerminy Składkowskiej. W imieniu samorządu Powiatu Tureckiego kwiaty złożył Starosta Turecki Mariusz Seńko w asyście radnych: p. Zofii Gruszczyńskiej i p. Barbary Zielińskiej. Święto Wojska Polskiego to podniosłe wydarzenie pozwalające docenić tych, których historie pozostaną na kartach pamięci narodu. Major Sylwin Donard w imieniu Wojskowej Komisji Uzupełnień w Koninie uhonorował pamiątkową odznaką za szczególne zasługi w krzewieniu patriotyzmu przedstawicielkę Koła Terenowego Związku Sybiraków, panią Danutę Chmielewską.  

Zdrowie i Bezpieczeństwo

2017.08.01 Ważne!
Ostrzeżenie w związku z upałami

W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa wielkopolskiego ostrzeżenie 2 stopnia (w 3 stopniowej skali). W związku z tego typu zjawiskami meteorologicznymi należy pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Przypominamy, że wysokie temperatury mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Pamiętajmy więc, aby w upalne dni: - unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia; osobyz dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00; - chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, - pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt nawet na chwilę w samochodzie; - osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym; - pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane); osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu; - w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie); unikać skrajnych zmian temperatur; - ubierać się w przewiewną, luźną odzież w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin; - unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody); - spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki; Więcej informacji dotyczących postępowania w trakcie upałów znaleźć można w poradniku Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – Jak przygotować się na upał? Żródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej